Bartłomiej Wróblewski nie zostanie RPO? Porozumienie: Zaproponujemy własnego kandydata

Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich, może nie uzyskać wystarczającego poparcia w Senacie. - Jeśli posłowi Wróblewskiemu nie uda się zdobyć większości, zaproponujemy jako Porozumienie kandydata na RPO - zapowiedział wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.
Zobacz wideo Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Poseł Bartłomiej Wróblewski jest oficjalnym kandydatem PiS na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Choć w Sejmie może liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości oraz partii koalicyjnych - Porozumienia Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry - to w Senacie raczej nie zdobędzie wymaganej większości.

'Rzeźnik Praw Obywatelskich'. Wielki baner z politykiem PiS pojawił się na budynku w Poznaniu"Rzeźnik Praw Obywatelskich". Baner z politykiem PiS w Poznaniu

Porozumienie może zaproponować kandydata na RPO wbrew rekomendacji PiS

Politycy PiS szacują, że Wróblewski może uzyskać poparcie maksymalnie 49 senatorów. Przy takiej ilości głosów, kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie będzie mógł ubiegać się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Jeśli posłowi Wróblewskiemu nie uda się zdobyć większości w Senacie, zaproponujemy jako Porozumienie kandydata na RPO - powiedział Wirtualnej Polsce wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. Partia może zaproponować kandydata nawet wbrew rekomendacji PiS. Politycy Porozumienia mówią, że Wróblewski "wzbudza zbyt duże emocje, nie tylko w społeczeństwie, ale również w naszej partii".

Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na rzecznika praw obywatelskich o aborcjiWróblewski: Wniosek ws. aborcji złożyliśmy ze względu na prawa i wolności

Bartłomiej Wróblewski jednym z autorów wniosku do TK w sprawie zaostrzenia aborcji

Kandydat na RPO poseł Bartłomiej Wróblewski to jeden z autorów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia aborcji w Polsce. Efektem tego wniosku, 22 października 2020 roku TK zaostrzył przepisy aborcyjne. Decyzja zapoczątkowała masowe protesty w całym kraju. Ogólnopolski Strajk Kobiet ostro krytykował również Wróblewskiego.

Zdaniem Michała Wypija, posła PiS, kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich powinien łączyć środowiska i bronić najsłabszych. Polityk uważa, że Sejm powinien przedyskutować kandydaturę niezależnej senatorki Lidii Staroń.

Rzecznik Praw Obywatelskich to osoba, która ma łączyć środowiska. Powinna to być osoba, która w swoim życiu broniła najsłabszych. Uważam, że taką osobą jest Lidia Staroń i to jej kandydatura powinna zostać na poważnie przedyskutowana przez Sejm. Brak wyboru RPO kompromituje całą klasę polityczną

- napisał Michał Wypij.

Więcej o: