Salvini podekscytowany spotkaniem z Morawieckim i Orbanem. Terlecki: Niby-chadecja trzęsie portkami

Przed czwartkowym spotkaniem w Budapeszcie z premierami Mateuszem Morawieckim i Viktorem Orbanem, lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini stwierdził, że Włochy mogą się czegoś od Polski i Węgier nauczyć. Polski premier został natomiast skrytykowany przez polityków Koalicji Obywatelskiej za "realizowanie polityki Putina". W ostrych słowach odpowiedział im szef KP PiS Ryszard Terlecki. "Biedny Budka bredzi jak zwykle" - stwierdził.

Matteo Salvini powiedział, że spotkanie w Budapeszcie to dla niego zaszczyt, bo będzie rozmawiał z dwoma premierami, mimo że sam nie jest premierem (w latach 2018-2019 pełnił funkcję wicepremiera). Liga Północna, którą kieruje Salvini, jest od ponad dwóch lat najpopularniejszą partią we Włoszech.

Zobacz wideo Morawiecki zamierza interweniować na Radzie Europejskiej w sprawie Białorusi, proponuje ograniczenia w przepływie towarów

Salvini przed spotkaniem z Morawiecki i Orbanem: Będziemy rozmawiać o Europie, pracy, zdrowiu i przyszłości

Pytany o tematy rozmów powiedział, że układy polityczne i partie europejskie go w tej chwili nie interesują, a spotkanie poświęcone będzie sprawom poważnym. - Będziemy rozmawiać o Europie, pracy, zdrowiu i przyszłości. Jak oni sobie radzą z pandemią. A jeśli chodzi o system podatkowy, to możemy się od tych dwóch krajów wiele nauczyć - stwierdził Salvini, podkreślając, że systemy podatkowe w Polsce i na Węgrzech są "o wiele sprawniejsze i sprawiedliwsze niż system włoski".

Wcześniej Salvini zapowiadał, że rozmowy w Budapeszcie będą poświęcone utworzeniu nowej konserwatywnej grupy w Parlamencie Europejskim.

Demonstracja wsparcia dla sędziego Igora Tulei pod Sądem Najwyższym, Warszawa, 9.06.2020 r. KE skarży Polskę do TSUE. Za "działania podważające niezawisłość sądów"

Politycy KO skrytykowali premiera za plany spotkania z Salvinim. Odpowiedział im Ryszard Terlecki

W trakcie środowej konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka przekonywali, że tworzenie sojuszu z antyeuropejskimi partiami Orbana i Salviniego jest "sprzeczne z polską racją stanu". 

Premier Morawiecki realizuje politykę Władimira Putina, jeśli spotyka się z Salvinim i z Orbanem. Salvini, który nosi koszulkę z podobizną rosyjskiego prezydenta, chce rozsadzenia Unii Europejskiej od środka. Jak Morawiecki spotyka się z nim i z Orbanem, na Kremlu mogą strzelać korki od szampana

- stwierdził Budka.

- Prorosyjskiej sympatie tych polityków ewidentne. Jeśli pan premier chce z nimi tworzyć frakcję prorosyjską w PE, to radziłbym, aby się dwa razy zastanowił. To może nas wpędzić w gigantyczne kłopoty w relacjach z naszymi sojusznikami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi - ocenił marszałek Senatu. 

Do wypowiedzi polityków KO odniósł się na Twitterze Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. 

Jutro narada PMM [premiera Mateusza Morawieckiego - red.] z Orbanem i Salvinim, więc biedny Budka bredzi jak zwykle, ale cała europejska niby-chadecja trzęsie portkami, że w Parlamencie Europejskim powstaje prawicowa siła, która ją zepchnie do opozycji w następnych wyborach

 - stwierdził Terlecki. 

Więcej o: