Rzecznik Dudy odniósł się do apeli o odebranie Głódziowi stopnia generalskiego

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a także gen. Mirosław Różański zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi stopnia generalskiego. Do sprawy odniósł się rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski, który stwierdził, że przed wystosowaniem tego typu próśb należy "zapoznać się z obowiązującym w Polsce prawem".

"Wreszcie! Choć kary łagodne, bo nie zabraniają aktywności w mediach i innych diecezjach. A przecież niedawno abp. Głodź na zaproszenie abp. Jędraszewskiego prowadził (ku zgorszeniu wiernych) procesję na Skałkę. Przy okazji, czy prezydent Andrzej Duda odbierze [Głódziowi - red.] stopień generała?" - napisał w poniedziałek na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W ten sposób duchowny skomentował na kary, które Stolica Apostolska nałożyła na abp. seniora Sławoja Leszka Głódzia i bp. seniora Edwarda Janiaka. 

Ks. Isakowicz-Zaleski i gen. Różalski chcą, by Głódziowi odebrano stopień generalski. Zaapelowali do prezydenta

Obu hierarchom nakazano zamieszkać poza swoimi diecezjami, a także nałożono na nich zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji. Głódź i Janiak mają również wpłacić "odpowiednią sumę" na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. Decyzja Stolicy Apostolskiej jest efektem postępowania dotyczącego "sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją".

Z apelem o pozbawienie byłego metropolity gdańskiego stopnia generała dywizji wystąpił we wtorek gen. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Panie prezydencie, Zwierzchniku SZ [Sił Zbrojnych - red.], czy osoba tuszująca ohydne zbrodnie pedofilskie jest godna posiadać stopień generalski, nawet pozostając w sranie spoczynku? Ujawniona postawa arcybiskupa godzi w honor i godność stopnia generalskiego" - podkreślił wojskowy.

Spychalski: Apeluję, by zapoznać z obowiązującym się w Polsce prawem

Do powyższych wezwań zdążył odnieść się rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

- Apeluję, by przed wystosowywaniem tego typu próśb zapoznać się z obowiązującym w Polsce prawem. Pozbawić stopnia generalskiego może tylko wyrok sądu - powiedział.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy”

Dodał, że "tym bardziej dziwi" wypowiedź Różańskiego, "który powinien doskonale wiedzieć, jakie jest w tym zakresie obowiązujące prawo".

Wcześniej w tej sprawie wypowiedział się wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

- Nie będę suflował panu prezydentowi. Ma grono swoich doradców, nie zamierzam wychodzić przed szereg. Wiem, że ks. Isakowicz-Zaleski jest wielkim orędownikiem oczyszczenia Kościoła, tu się w 100 proc. zgadzamy, ale z takich medialnych propozycji rzucanych za pośrednictwem mediów się wyłączę. To są kompetencje i domena pana prezydenta - stwierdził polityk w programie "Tłit" WP.

Radosław Fogiel Fogiel o słowach Isakowicza-Zaleskiego: Nie będę suflował prezydentowi

Więcej o: