To już pewne. Morawiecki spotka się w Budapeszcie z Orbanem i Salvinim. Szef rządu potwierdza

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w czwartek spotka się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej prawicowej partii Liga Północna. - Będziemy dyskutować o sprawach europejskich, w tym również ściśle politycznych, związanych z funkcjonowaniem europarlamentu - zapowiedział szef rządu.

We wtorek włoskie media poinformowały nieoficjalnie, że premier Mateusz Morawiecki oraz szef węgierskiego rządu Viktor Orban mają spotkać się w środę z Matteo Salvinim, liderem włoskiej prawicowej partii Liga Północna i byłym wicepremierem Włoch. Według nieoficjalnych doniesień politycy rozważają powołanie nowej prawicowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Zobacz wideo Cezary Tomczyk w Sejmie: Gdzie jest Jarosław Kaczyński? Co robił wicepremier ds. bezpieczeństwa w ciągu ostatniego miesiąca?

W czwartek Morawiecki spotka się w Budapeszcie z Orbanem i Salvinim

Szef polskiego rządu potwierdził te informacje podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że do spotkania w Budapeszcie dojdzie nie w środę, jak sugerowano, a w czwartek.

- Zaproszenie otrzymałem od pana premiera Viktora Orbana. Będziemy dyskutować o sprawach europejskich, w tym również ściśle politycznych, związanych z funkcjonowaniem europarlamentu. Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób można najlepiej realizować agendę europejską w interesie wszystkich państw, ale w szczególności w interesie w Polski, Węgier i Włoch - powiedział Morawiecki.

Komisja Europejska. Zdjęcie ilustracyjneKE: Podejmiemy szybkie i zdecydowane działania w sprawie Polski

PiS chce "budować silną konserwatywną frakcję w Europarlamencie"

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział z kolei, że jego partia chce poszerzenia konserwatywnej frakcji w Europarlamencie. - Chcemy wykorzystać szansę, która pojawiła się po odejściu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej. Ale jesteśmy otwarci na różne ugrupowania - dodał. Do spotkania ma dojść w klasztorze nad Dunajem.  

Po opuszczeniu przez węgierski Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej premier Viktor Orban zapowiedział, że jego kraj - wraz z Polską i Włochami - spróbuje przeorganizować europejską prawicę. Poinformował, że kontaktował się w tej sprawie z polskim premierem oraz liderem Ligi Północnej Matteo Salvinim. Dodał, że prowadzone są rozmowy nad stworzeniem demokratycznej prawicy europejskiej.

Prawo i Sprawiedliwość należy w Parlamencie Europejskim do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, z kolei Liga Północna - do grupy Tożsamość i Demokracja. Wiadomo, że na początku marca Salvini przeprowadził wideo-rozmowę z Mateuszem Morawieckim.

Salviniemu grozi 15 lat więzienia

Nieco ponad tydzień temu prokurator w Palermo wystąpił o postawienie w stan oskarżenia Salviniego, który w sierpniu 2019 roku omówił przyjęcia w porcie na wyspie Lampedusa uratowanych na Morzu Śródziemnym 147 imigrantów, znajdujących się na statku Open Arms. Zdaniem prokuratura ówczesny szef ministerstwa spraw wewnętrznych odmawiając przyjęcia migrantów, postąpił bezprawnie i nie ma innej drogi niż postawienie go w stan oskarżenia. 

Salvini, który odmówił przyjęcia statku w tzw. bezpiecznym porcie na Lampedusie, jest oskarżony o pozbawienie migrantów wolności przez 19 dni, kiedy statek stał u wybrzeży wyspy, domagając się wejścia do portu. Ostatecznie prokurator podjął decyzję o prewencyjnym zajęciu statku ze względu na panujące tam warunki sanitarne i zdrowotne. Wówczas wyjście imigrantów na ląd stało się koniecznością. Jeśli Salvini zostanie uznany za winnego porwania uchodźców - bo taki jest formalny zarzut - grozi mu kara do 15 lat więzienia. 

Więcej o: