Obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych spoza strefy Schengen. Nawet po okazaniu wyniku testu

Rząd zdecydował o ujednoliceniu zasad dotyczących obowiązkowej kwarantanny dla osób, które przekraczają polską granicę zarówno drogą lądową, jak i lotniczą. Zwolnienie z kwarantanny - po okazaniu wyniku testu - będzie obowiązywać jedynie w przypadku podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen.

- Rząd zdecydował, by ujednolicić zasady kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport lądowy, jak i lotniczy. Te zasady będą dotyczyły obszaru Schengen, a także krajów znajdujących się poza tą strefą - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. 

Koronawirus. Rząd modyfikuje zasady przekraczania polskiej granicy

- Dla wszystkich podróżnych przybywający ze strefy Schengen będzie obowiązywała obowiązkowa kwarantanna. Będzie z niej jednak zwalniało przedstawienie negatywnego wyniku testu, wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy - przekazał wiceminister infrastruktury Marcin Horała. 

Jak dodał, zwolnienie z kwarantanny nie będzie obowiązywało w osób przybywających spoza strefy Schengen. - Tacy podróżni, nawet jeśli pokażą wynik testu, i tak będą musieli poddać się kwarantannie - zaznaczył.  

- W przypadku nałożenia kwarantanny, każdy z tych dwóch rodzajów podróżnych będzie miał możliwość wykonać test w Polsce i jeśli otrzyma wynik negatywny, nie będzie musiał dalej jej odbywać - powiedział Horała. 

Wiceminister infrastruktury ostrzegł pasażerów, że nowe zasady będą wiązać się z wydłużonym czasem obsługi na lotniskach. - Trzeba liczyć się z tym, że od wylądowania do wyjścia z lotniska może minąć nawet kilka godzin - zaznaczył Horała.

- Jeśli chodzi o lądowe granice Polski z innymi krajami UE, to będzie to wyglądało podobnie jak w przypadku granic z Czechami i Słowacją. Nie jest prowadzona tam standardowa kontrola, ale na granicach pojawią się patrole, które sprawdzą, czy podróżni spełniają wymogi i posiadają aktualny test - zapowiedział Müller.

Później rzecznik rządu potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że z obowiązku odbycia kwarantanny będą zwolnione osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy. 

Zmiany w procedurze kwarantanny granicznej wejdą w życie 30 marca.

Zobacz wideo Dr Zaczyński: Szpitale tymczasowe cały czas mają bufor bezpieczeństwa
Więcej o: