Sędzia podtrzymała decyzję prokuratury o umorzeniu sprawy Obajtka. Do mediów trafiło uzasadnienie sądu

Onet dotarł do uzasadnienia decyzji sądu dotyczącej umorzenia sprawy Daniela Obajtka. Prokuratura dzięki przeforsowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisom wycofała akt oskarżenia. Sędzia, która przychyliła się do tej decyzji, miała szybko awansować.

Daniel Obajtek w 2013 roku został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze. Postawiono mu zarzut współdziałania ze zorganizowaną grupą przestępczą. Na jej czele, o czym pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza", stał Maciej C., ps. "Prezes". Chodziło o podejrzenie wyłudzenia ok. 1,5 mln zł z firmy Elektroplast oraz przyjęcie łapówki od "Prezesa" za ustawienie przetargu. Wójtowi Pcimia groziło do 10 lat więzienia. Obajtek w odpowiedzi na artykuł "Wyborczej" nazwał zeznania "Prezesa" "konfabulacjami gangstera".

Zobacz wideo Weto Funduszu Odbudowy? Soboń: Nie sądzę, aby opozycja zdecydowała się na ten krok

Wycofanie aktu oskarżenia przeciwko Danielowi Obajtkowi

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała przeciwko Obajtkowi akt oskarżenia, ale proces nie rozpoczął się przez dwa lata. Po dojściu do władzy PiS w 2015 roku, śledztwo zostało przekazane prokuraturze w Piotrkowie Trybunalskim. W 2016 roku prokuratura wycofała akt oskarżenia. Na taki ruch pozwoliła zmiana w przepisach, którą przeforsowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zażalenie w tej sprawie złożył pełnomocnik Elektroplastu, sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Krakowie. 

"Prokurator w sposób skrupulatny, wnikliwy i rzetelny przeprowadził postępowanie"

Jak podaje Onet, w 2017 roku sędzia Katarzyna Wysokińska-Walenciak podtrzymała decyzję prokuratury dotyczącą umorzenia sprawy Daniela Obajtka. Portal cytuje fragmenty uzasadnienia tej decyzji. Sędzia bardzo pochlebnie odniosła się do działań prokuratorów. "Prokurator w sposób skrupulatny, wnikliwy i rzetelny przeprowadził przedmiotowe postępowanie dowodowe, dokonując w oparciu o całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, obszernej, wnikliwej i szczegółowej, a niekiedy wręcz drobiazgowej jego analizy i oceny, do której sąd w całości przychyla się" - czytamy w cytowanym przez Onet uzasadnieniu. Sędzia, jak pisze portal, przyznała rację prokuratorom, którzy uznali zeznania świadków za "niestałe, niespójne i niekonsekwentne". 

Daniel Obajtek "GW": Agentka CBA kontrolowała Obajtka, a dzisiaj pracuje w Orlenie. Pełnomocnik zaprzecza

Portal zwraca uwagę, że sędzia nie wyjaśnia, dlaczego wcześniej śledczy uznali zeznania za wiarygodne. Sędzia krytycznie odniosła się do zażalenia pełnomocnika Elektroplastu. 

Jak podaje Onet, kariera sędzi Wysokińskiej-Walenciak niedługo po wydaniu tego postanowienia nabrała tempa. Miesiąc później Zbigniew Ziobro powołał nowe władze Sądu Okręgowego w Krakowie. Sędzię Beatę Morawiec zastąpiła Dagmara Pawełczyk-Woicka, znajoma ministra sprawiedliwości. Jej zastępczynią została Wysokińska-Walenciak. W 2020 roku sędzia awansowała na wiceprezeskę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. 

Daniel Obajtek i Jarosław Kaczyński, Sejm, maj 2013 r. Sowa o majątku Obajtka: Z Kaczyńskim muszą powiedzieć, skąd miał pieniądze

Więcej o: