Nowy Ład. Co Andrzej Duda sądzi o zapowiadanym przez PiS programie? "Są tam dobre rozwiązania"

Nowy Ład, czyli zapowiadany przez PiS plan na odbudowę Polski po pandemii został przesunięty w czasie. Zapowiadaną na sobotę prezentację przełożono z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju. Prezydent Andrzej Duda oczekuje, że plan zostanie przedstawiony opinii publicznej i poddany konsultacjom.

Jeszcze trochę musimy poczekać, by dowiedzieć się, jakie zmiany oraz programy rozwoju czekają na Polskę. Zapowiadana przez PiS prezentacja Nowego Ładu została w czwartek przełożona. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Według Pawła Muchy, doradcy Andrzeja Dudy, prezydent czekał na prezentację Nowego Polskiego Ładu.

Zobacz wideo "TVN bye bye". Władza chce repolonizacji mediów. Co to znaczy?

Nowy Ład: Co Andrzej Duda sądzi o nowym planie PiS?

Paweł Mucha, doradca Andrzeja Dudy podczas audycji „Śniadanie w Trójce” na antenie Polskiego Radia 24 wyjawił, że wszystkie założenia dotyczącego Nowego Ładu zostały już przedstawione prezydentowi. 

- Uważa, że tam są dobre rozwiązania i chciałby, żeby one były dyskutowane, bo musimy mówić o perspektywie wyjścia z COVID-19 - powiedział Mucha.

Jednocześnie Paweł Mucha przyznał, że: 

Pan Prezydent czeka oczywiście na prezentację Nowego Polskiego Ładu, bo z jednej strony mamy ten kontekst, o którym rozmawiamy - zdrowia i życia Polaków, te wyzwania związane z przebiegiem pandemii i ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa, z drugiej strony mamy oczywiście kontekst gospodarczy, kontekst społeczny. 

Doradca prezydenta dodał, że prezentacja dot. Nowego Ładu będzie informować m.in. o kwestiach związanych ze zdrowiem i życiem Polaków, wyzwaniami związanymi z przebiegiem pandemii. Poruszone zostaną również kwestie kontekstu gospodarczego i społecznego. 

– Chcielibyśmy, żeby Polska jak najszybciej wróciła na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Pan prezydent bardzo pozytywie ocenia rozwiązania, które są zawarte w Nowym Polskim Ładzie i chciałby, żeby on możliwie szybko został zaprezentowany, ale także został poddany szerokim konsultacjom z ekspertami – dodał podczas rozmowy Paweł Mucha.

Kiedy poznamy szczegóły Nowego Ładu? 

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział, że poinformowanie opinii publicznej o założeniach Nowego Ładu będzie możliwe, dopiero gdy uda się opanować sytuację pandemiczną w kraju. - Niewykluczone, że będzie można zaprezentować Nowy Ład w drugiej połowie kwietnia - oświadczył Sellin na antenie Polskiego Radia 24.

Nowy Ład - co to takiego? 

Kancelaria Prezydenta po spotkaniu z premierem Morawiecki ws. Nowego Ładu, wydała komunikat, w którym informuje, że program zawiera m.in. plany inwestycyjne oraz propozycje poświęcone różnym dziedzinom życia społecznego i gospodarczego - również w kontekście kryzysu z powodu pandemii koronawirusa. 

- Chcemy, żeby realizacja Nowego Polskiego Ładu przekładała się na poziom życia Polaków, na zwiększanie dobrobytu. Mamy sukcesy, jeśli chodzi o prowadzenie polityki gospodarczej. Nie wszystkie miejsca pracy udało się uratować, ale udało się uratować ich miliony. Polska gospodarka radzi sobie dobrze. Musimy zrobić nowe otwarcie, jeśli chodzi o kolejne wyzwania w tym zakresie – podkreślił doradca prezydenta podczas rozmowy w Polskim Radiu.

Więcej o: