Tusk komentuje nagrania pokazane w TVP: Wykorzystują tragedię smoleńską, by przykryć brudy Obajtka

Donald Tusk odniósł się do nagrania pokazanego przez TVP z narady, która odbyła się 23 kwietnia 2010 r., dwa tygodnie po katastrofie smoleńskiej. W materiale Edmund Klich skarży się na brak środków i kontaktu z rządem. Według byłego premiera opublikowany materiał ma na celu "przykryć brudy Obajtka".

W czwartek wieczorem w programie "Magazyn Śledczy" w TVP1 opublikowano nagranie z narady, która odbyła się 23 kwietnia 2010 roku, brali w niej udział ówczesny premier Donald Tusk, rządowi ministrowie i Edmund Klich, akredytowany przedstawiciel Polski przy rosyjskim  Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym. Podczas wielogodzinnej dyskusji rozmawiano między innymi o formie prawnej śledztwa ws. katastrofy. Ostatecznie Polska zgodziła się na wybór Konwencji Chicagowskiej, która została zaproponowana przez stronę rosyjską. Takie rozwiązanie było korzystniejsze dla Rosji. Na nagraniu Klich twierdzi jednak, że od ponad tygodnia nie mógł skontaktować się z Tuskiem, choć o to zabiegał. Dodaje, że nie zapewniono mu nawet jednego tłumacza z uprawnieniami.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Donald Tusk TVP pokazała nagranie z narady z Tuskiem po katastrofie smoleńskiej

W niedzielę Donald Tusk odniósł się do nagrania opublikowanego w materiale TVP.

Wykorzystują tragedię smoleńską, by przykryć brudy Obajtka. Można upaść niżej?

- napisał na Twitterze Donald Tusk.

Nieruchomości Daniela Obajtka

Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje odnośnie przebiegu kariery i posiadanego majątku obecnego prezesa Orlenu. 26 lutego "Gazeta Wyborcza" opublikowała też artykuł pt. "Taśmy Obajtka. Brudne interesy w zawrotnej karierze prezesa Orlenu". Według dziennika taśmy mają być dowodem, że Obajtek jako wójt Pcimia "z tylnego siedzenia" miał wydawać polecenia pracownikowi prywatnej firmy - co jest niezgodne z prawem. Obajtek wszystkiemu zaprzeczył, a we wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało od pełnomocnika szefa Orlenu wniosek w sprawie kontroli jego majątku oraz oświadczeń majątkowych.

- Składam do CBA wniosek o weryfikację moich finansów do 16 marca 2021. Kontrola zostanie przeprowadzona przez właściwe służby, a nie posłów opozycji robiących happeningi przed moim domem. Nikt, swoimi absurdalnymi zarzutami, nie będzie blokował prowadzonej fuzji z Lotosem - napisał wtedy Daniel Obajtek na Twitterze. 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Daniel Obajtek o nieruchomościach: Kilka działek podarowali mi rodzice

Sprawą prezesa Orlenu zajmuje się w Sejmie parlamentarny zespołu śledczy pod przewodnictwem Marka Sowy z Platformy Obywatelskiej.  

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Więcej o: