Bydgoszcz. Zakłócone wystąpienie prezydenta. Wycie syreny i okrzyki "Andrzej Duda, będziesz siedział!"

Wystąpienia Andrzeja Dudy oraz Mateusza Morawieckiego z okazji 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku zagłuszane były przez manifestację przedstawicieli KOD. Podczas przemówienia prezydenta słychać było np. okrzyki: "Będziesz siedział!" czy "Precz z kaczorem, dyktatorem!".

- Uderzają na ludzi protestujących, którzy protestowali w sposób zgodny z prawem. Jak zwykle, władza ludowa przemawia za pomocą pałki, siły i aresztowań - mówił Andrzej Duda o wydarzeniach z marca 1981 roku w Bydgoszczy. - Ta demonstracja poskutkowała największym protestem w dziejach naszego kraju. Strajkuje 62 proc. pracowników pierwszej zmiany w całej Polsce, we wszystkich warstwach społecznych. Strajkuje 87 proc. pracowników Bydgoszczy. Największy w naszym kraju pokaz solidarności, który wstrząsnął władzą. Komuniści musieli się poddać - mówił dalej prezydent.

Andrzej Duda na uroczystościach w Bydgoszczy. Z tłumu hasła: "Będziesz siedział!"

- W imieniu całej Rzeczypospolitej, całego naszego narodu z całego serca dziękuję za to poświęcenie. Niech żyje solidarność! - zakończył przemówienie Andrzej Duda. W trakcie wystąpienia i po odejściu prezydenta od mikrofonu słychać było protestujących z Komitetu Obrony Demokracji, którzy skandowali hasło "Andrzej Duda, będziesz siedział!". Całe przemówienie prezydenta zagłuszane było też przez syreny. 

Morawiecki reaguje na materiał ws. syna Beaty Szydło. 'Nagonka'Morawiecki po tekście o synu Beaty Szydło: Nagonka! "A lustracja 12-latka"?

Podobnie było, gdy przemawiał Mateusz Morawiecki. - Bydgoszcz pokazała, że w związku tkwi siła i tego się przestraszyli komuniści! (...). Nisko kłaniam się bohaterom tamtych dni, pobitym, ofiarom. Kłaniam się również naszej ówczesnej armii "Solidarności", która była ewenementem w skali świata. To dzięki wam, wspaniali członkowie i działacze tamtych czasów, my od ponad 30 lat cieszymy się wolną Polską i możemy żyć, kształcić się i pracować. Dziękujemy za determinację, walkę i odwagę - mówił premier, którego słowa przerywały syreny demonstrujących.

Po wystąpieniu prezydenta i premiera, uczestnicy uroczystości przystąpili do składania wieńców w miejscu pamięci Bydgoskiego Marca ’81. Protestujący z KOD zaczęli wtedy ponownie skandować hasła: "Precz z kaczorem, dyktatorem" oraz "Andrzej Duda, będziesz siedział!".

Zobacz wideo Będą dodatkowe restrykcje w całym kraju? Duda: Sytuacja jest zła