Ambasada USA w Polsce potępia ataki na osoby LGBT. "Mamy prawo żyć bez strachu"

Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce potępił ostatnie ataki na osoby LGBT. "Wszyscy mamy prawo żyć bez strachu" - podkreślił dyplomata.

"Potępiamy ataki na osoby LGBTI, takie jak wczorajszy w Gdańsku, czy niedawny w Warszawie. Wszyscy mamy prawo żyć bez strachu - niezależnie od tego, kogo kochamy" - napisał na Twitterze Bix Aliu, który reprezentuje Stany Zjednoczone w Polsce do czasu nominacji nowego ambasadora.

Ataki na osoby LGBT

W swoim wpisie Bix Aliu odniósł się do niedawnych ataków na osoby LGBT. W połowie lutego w Warszawie niedaleko stacji metra Wierzbno mężczyzna został dźgnięty nożem w plecy. Z opisu wydarzenia, które zamieścił w mediach społecznościowych Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, wynika, że sprawcy nie podobało się, iż dwóch mężczyzn trzyma się za rękę. 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że w mieście odnotowywane są ataki na osoby nieheteronormatywne, do czego, jego zdaniem, "przyczyniły się wielokrotne, agresywnie homofobiczne wypowiedzi rządzących".

Portret pamięciowy sprawcy ataku w Warszawie Dźgnął nożem, bo trzymali się za ręce. Policja publikuje portret pamięciowy

Jak podaje trójmiejska "Gazeta Wyborcza", w środę kilkanaście osób z grupy sportowej Homokomando ćwiczyło w parku Reagana w Gdańsku. W miejscu treningu wisiała tęczowa flaga. Nagle na ćwiczących napadła grupa osób, którzy krzyczeli "pedały je***ne". Dwóch pobitych mężczyzn trafiło do szpitala. - Zajęcia Homokomando mają być bezpieczną niszą dla osób LGBT, ale ćwiczyć mogą z nami osoby każdej orientacji. Podobnie jest na znanych na świecie zawodach Gay Games - powiedział "Wyborczej" prowadzący trójmiejskie treningi.

Zobacz wideo Czy "uchwały anty-LGBT" powinny skutkować odebraniem środków unijnych?
Więcej o: