Były minister zdradza, czym zajmie się Kinga Duda. "Będzie chodzić na rozprawy, obserwować, śledzić"

Kinga Duda rozpocznie staż w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Były minister sprawiedliwości profesor Zbigniew Ćwiąkalski w rozmowie z "Faktem" ujawnia, czym dokładnie będzie zajmowała się córka prezydenta.
Zobacz wideo O co chodziło Kindze Dudzie? Jaki był wpływ "ośmiu gwiazdek"? Eliza Olczyk i Piotr Trudnowski komentują

Jak podaje portal NaTemat.pl, Kinga Duda rozpocznie staż w Sądzie Rejonowym w Warszawie, gdzie odbędzie zajęcia dla aplikantów adwokackich. Córka Andrzeja Dudy odbyła już wcześniej staż w kancelarii prawnej w Wielkiej Brytanii oraz doradzała swojemu ojcu w Pałacu Prezydenckim.

Kinga Duda rozpocznie staż w sądzie w Warszawie. Później trafi do prokuratury

O zakres nowych obowiązków Kingi Dudy "Fakt" zapytał prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego z Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, byłego ministra sprawiedliwości. - Będzie chodzić na rozprawy, czytać akta, przygotowywać projekty postanowień, wyroków, uzasadnienia także będzie mieć normalny kontakt z sądem, obserwować, śledzić, jak to wygląda od strony praktycznej - powiedział Zbigniew Ćwiąkalski, który podkreślił, że córka prezydenta na pewno nie będzie się nudzić. Praktyka trwa pół roku. Przez pięć miesięcy będzie pracować w sądzie, a w ostatnim miesiącu zostanie skierowana na poznanie pracy prokuratury.

Kinga Duda będzie musiała też wykonywać wyznaczone zadania oraz pomagać swojemu patronowi - adwokatowi, który ma większy staż zawodowy. - Przez ten czas nie będzie mogła występować w sądzie, ale potem może pojawiać się na sali zastępując np. swojego opiekuna - dodaje były minister. Celem praktyk jest przygotowanie aplikantów adwokackich do samodzielnego wykonywania zawodu adwokata.

Kinga Duda od sierpnia 2020 roku pracowała jako doradczyni społeczna Andrzeja Dudy. Zajmowała m.in. projektem utworzenia instytucji sędziów pokoju. To kwestia, na której - według ustaleń WP.pl - szczególnie zależało Jarosławowi Kaczyńskiemu. Sędziowie tacy mieliby zajmować się rozpatrywaniem drobnych spraw karnych, np. kradzieżami ze sklepów czy odmowami przyjęcia mandatów. W pierwszej wersji projektu sędziowie nie musieli posiadać wykształcenia prawniczego, a jedynie "życiowe doświadczenie".

JUroczystosc przyjecia Zwierzchnictwa Prezydenta RP nad Silami Zbrojnymi RPKinga Duda pracuje nad projektem o sędziach pokoju. PiS i Kukiz'15 są za

Funkcję doradczyni prezydenta, Kinga Duda przestała pełnić w styczniu. - Krótko z nią pracowałam. To niesłychanie kompetentna i bardzo sympatyczna dziewczyna. A przy tym chętna do nauki, robiła dobre wrażenie - mówiła o córce prezydenta inna jego doradczyni, Zofia Romaszewska.

Kinga DudaKinga Duda nie doradza już prezydentowi

Więcej o: