Solidarna Polska złożyła projekt ws. hospicjów perinatalnych. Cel? "By nie pogłębiać trudnej sytuacji kobiet"

Michał Wójcik zapowiedział, że każdy lekarz będzie miał obowiązek informować osobę, której dziecko ma wadę letalną, że istnieją takie ośrodki jak hospicja perinatalne. Solidarna Polska chce, by Sejm zajął się tym projektem "jak najszybciej".
Zobacz wideo Piekło kobiet. „Jeżeli chodzi o aborcję, to jesteśmy pod ścianą”

Solidarna Polska złożyła w środę 17 marca projekt, którego celem jest "pomoc osobom, które znalazły się w dramatycznej sytuacji" dotyczącej ciężkich i nieuleczalnych wad płodu. Zgodnie z zapowiedziami posłów, lekarz miałby obowiązek informować rodziców, że istnieją takie instytucje jak hospicja perinatalne. Wnioskodawcą projektu jest poseł Mariusz Gosek.

"Pomoc osobom, które znalazły się w dramatycznej sytuacji"

- Chodzi o prawo, a nie o obowiązek korzystania z takich miejsc - zapowiedział w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Polityk zaznaczył, że wnioskodawcom zależy na tym, by "kobieta rodziła w godnych dla niej warunkach" i by nie pogłębiać "bardzo trudnej sytuacji dla psychiki kobiety". Michał Wójcik zauważył, że nie może być sytuacji, by kobiety oczekujące na poród dziecka z wadą letalną przebywały na tej samej sali co kobiety, które będą rodzić zdrowie dzieci.

Michał Wójcik. Solidarna Polska Wójcik o adopcji. Urzędnik sprawdzi, czy singiel nie jest osobą homoseksualną

W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - jest niezgodna z konstytucją. Wyrok został opublikowany w styczniu 2021 roku i tym samym wszedł w życie. Od tego momentu w Polsce dozwolone jest przerywanie ciąży tylko w dwóch przypadkach:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu);
  • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży).

Marta Lempart. Marta Lempart zwraca się do mężczyzn z PiS. "Władza minie, wstyd zostanie"

Więcej o: