Mecenas Obajtka: Zostanie złożony wniosek do Prokuratury Krajowej. Trzeba będzie przesłuchać świadków

Daniel Obajtek wystąpi do Prokuratury Krajowej o kontrolę prawomocnego Prokuratury Rejonowej w Krakowie - przekazał mecenas prezesa PKN Orlen. Ta w 2016 r. odmówiła wszczęcia śledztwa ws. rzekomego składania fałszywych zeznań przez obecnego prezesa PKN Orlen. Pełnomocnik Obajtka oświadczył też, że jego klient będzie domagał się również zbadania przez biegłych tzw. taśm Obajtka.

- W środę do Prokuratury Krajowej wpłynie wniosek o przeprowadzenie kontroli postanowienia Prokuratury Rejonowej w Krakowie o odmowie wszczęcia śledztwa ws. rzekomego składania fałszywych zeznań przez Daniela Obajtka - przekazał podczas briefingu Maciej Zaborowski, pełnomocnik prezesa PKN Orlen.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Daniel Obajtek stał się balastem

Pełnomocnik Obajtka: Złożymy wniosek o kontrolę postawienia prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa

To sprawa, w której jedna z osób złożyła zawiadomienie na Daniela Obajtka wraz z taśmami, które później były szeroko komentowane w mediach. Będziemy domagać się nie tylko, by prokuratura zbadała prawidłowość prawomocnego postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa, ale także, by zleciła biegłym przeprowadzenie badania, które pozwoli ustalić autentyczność nagrań, tak by rozwiać wszelkie wątpliwości 
Trzeba będzie przesłuchać szereg świadków, dokonać badania taśm"

- powiedział, dodając, że jego klient "nie ma nic do ukrycia".

Daniel Obajtek złoży do CBA wniosek o skontrolowanie swojego majątku Daniel Obajtek złoży do CBA wniosek o skontrolowanie swojego majątku

Dopytywany o to, czemu właściwie ma służyć kontrola prawomocnej postanowienia prokuratury sprzed pięciu lat, Zaborowski odparł, że to "jedyna możliwość procesowa". 

- Pomimo tego, że ws. mojego klienta wydano prawomocne decyzje prokuratur i sądów, nie są one respektowane przez część dziennikarzy. A skoro tak się dzieje, to jak inaczej mamy wykazywać, że Daniel Obajtek jest osobą krystalicznie czystą, niż poprzez powtórne badanie tych spraw? - powiedział pełnomocnik Obajtka. 

Zawiadomienie do prokuratury złożył wuj Obajtka - Roman Lis. Śledczy otrzymali od niego również słynne taśmy

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do Prokuratury Rejonowej w Krakowie Roman Lis, wuj Daniela Obajtka i prezes firmy Elektroplast. Do wniosku załączono płytę CD z zapisami rozmów, o których stało się później głośno za sprawą artykułu "Gazety Wyborczej"

Jak pisała "GW", z nagrań wynikało, że Obajtek skłamał w sądzie, twierdząc, że kierował z tylnego fotela - już jako wójt Pcimia - firmą TT Plast. Taką deklarację miał złożyć przed sądem jako świadek w procesie właścicieli firmy Elektroplast, Romana i Józefa Lisów, oskarżonych o wyłudzenie 200 tysięcy złotych unijnych dotacji.

Ostatecznie w 2016 r. krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, którego domagał się Roman Lis. Jak ustaliła "GW", Miszograj to obecnie prokuratorka w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Śródmieście Wschód. Nominację otrzymała w kwietniu 2018 r. decyzją prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Więcej o: