Belka: Jeżeli będzie taka wola, to Obajtek się ostanie. Pozamiata się pod dywan wszystkie złe uczynki

- Zarówno CBA, jak i prokuratura są pod kontrolą obecnej władzy. Ja myślę, że pan minister Kamiński nie pozwoli Obajtkowi zrobić krzywdy - powiedział były premier Marek Belka. Polityk skomentował w ten sposób wniosek prezesa PKN Orlenu Daniela Obajtka do CBA o zbadanie swoich finansów.

Daniel Obajtek poinformował we wtorek o złożeniu do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosku o weryfikację jego finansów. Wątpliwości wokół majątku prezesa Orlenu powstały po publikacjach "Gazety Wyborczej" oraz "Newsweeka". "Kontrola zostanie przeprowadzona przez właściwe służby, a nie posłów opozycji robiących happeningi przed moim domem. Nikt, swoimi absurdalnymi zarzutami, nie będzie blokował prowadzonej fuzji z Lotosem" - napisał Daniel Obajtek na Twitterze. 

Zobacz wideo Cimoszewicz: Daniel Obajtek stał się balastem

Belka o wniosku Daniela Obajtka do CBA: Kamiński nie pozwoli zrobić mu krzywdy

Tego samego dnia Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, poinformował, że "CBA zweryfikuje zarzuty stawiane w ostatnich dniach Danielowi Obajtkowi". Wniosek prezesa Orlenu do CBA skomentował w programie Newsroom w WP Marek Belka, były premier oraz były prezes Narodowego Banku Polskiego.  

CBA skontroluje majątek Obajtka. Komentarze: CBA skontroluje majątek Obajtka. Komentarze: "Sami swoi będą go sprawdzać

- Zarówno CBA, jak i prokuratura są pod kontrolą obecnej władzy i jeżeli będzie taka wola i nie będzie silnego nacisku mediów, to pan Obajtek się ostanie. Pozamiata się pod dywan wszystkie złe uczynki - stwierdził Marek Belka

- Myślę, że jest tyle możliwych przekrętów, że przydałaby się bardzo solidna akcja prokuratury. Ale CBA? Ja myślę, że pan minister Kamiński nie pozwoli Obajtkowi zrobić krzywdy - dodał. 

Wątpliwości wokół majątku Daniela Obajtka

Pod koniec lutego "Gazeta Wyborcza" opublikowała taśmy sugerujące, że Daniel Obajtek w czasie pełnienia funkcji wójta Pcimia prowadził z tylnego siedzenia działalnością prywatnej spółki. Łączenie obu funkcji jest niezgodne z prawem. Według "GW" Obajtek miał kilka lat później skłamać na ten temat w sądzie.  

Posiedzenie Komisji Kultury i Środków PrzekazuDyskusja o pozwach wobec prawicowych dziennikarzy. Część posłów wyszła

Z czasem pojawiły się nowe publikacje, tym razem dotyczące nieruchomości Obajtka. Według jednej z nich prezes Orlenu miał kupić ekskluzywny apartament na warszawskim Bemowie za połowę ceny. Jak podaje "GW", w tym samym roku PKN Orlen został sponsorem akademii piłkarskiej dewelopera, od którego Obajtek kupił mieszkanie.  

Najnowsze doniesienia "Newsweeka" wskazują na to, że po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość spółki związane z Danielem Obajtkiem otrzymały ponad 90 milionów zł dotacji. Dotacje miały pochodzić z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. 

Więcej o: