Do CBA trafił wniosek Daniela Obajtka o zbadanie zarzutów dotyczących jego stanu majątkowego

We wtorek Daniel Obajtek złożył wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie formułowanych pod jego adresem zarzutów dotyczących jego stanu majątkowego. W poprzednich latach CBA już dwukrotnie sprawdzała oświadczenia majątkowe prezesa Orlenu.

CBA poinformowało, że wpłynął do nich wniosek prezesa Orlenu o "zbadanie formułowanych pod jego adresem zarzutów dotyczących jego stanu majątkowego". Wcześniej Daniel Obajtek informował na Twitterze o tym, że podejmie takie działanie.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Daniel Obajtek stał się balastem

Daniel Obajtek złoży do CBA wniosek o skontrolowanie swojego majątkuDaniel Obajtek złoży do CBA wniosek o skontrolowanie swojego majątku

Składam do CBA wniosek o weryfikację moich finansów do 16 marca 2021. Kontrola zostanie przeprowadzona przez właściwe służby, a nie posłów opozycji robiących happeningi przed moim domem. Nikt, swoimi absurdalnymi zarzutami, nie będzie blokował prowadzonej fuzji z Lotosem

- napisał Daniel Obajtek na Twitterze.

CBA znowu skontroluje Daniela Obajtka

Jak informuje CBA, Daniel Obajtek już dwukrotnie podlegał ich kontroli. Pierwsza kontrola obejmowała oświadczenia majątkowe składane w latach 2006-2010. W 2012 roku wystąpiło podejrzenie rozbieżności między oświadczeniami majątkowymi a stanem faktycznym, więc CBA skierowało do prokuratury wniosek o ocenę wyników kontroli. Śledztwo prokuratury w tej sprawie umorzono ze względu na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Kolejna kontrola miała miejsce w 2018 roku i dotyczyła oświadczeń majątkowych składanych w latach 2013-2018. "W trakcie tych czynności weryfikacji poddano 13 oświadczeń o stanie majątkowym. Analiza nie wykazała różnic między oświadczeniami majątkowymi a stanem faktycznym" - czytamy w komunikacie CBA.

CBA twierdzi, że informacje o powiązaniach z Orlenem są nieprawdziwe

15 marca "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że na wysokich stanowiskach w Orlenie pracuje minimum siedmioro byłych funkcjonariuszy CBA. Na liście znalazła się między innymi Sylwia Kobyłkiewicz - prezeska firmy Orlen Upstream i była funkcjonariuszka krakowskiej delegatury CBA. To właśnie ten oddział sprawdzał oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka jako wójta Pcimia. Kobieta odeszła z CBA w 2012 roku - przed zakończeniem kontroli.

We wtorek Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej odniósł się do tych doniesień i napisał na Twitterze o dwóch osobach, które kiedyś pracowały w CBA i teraz mają być powiązane ze spółkami Orlenu.

Czy funkcjonariusze CBA mający rodziny i znajomych w Orlenie, będą wyłączeni z kontroli oświadczeń? Przecież Pani, która pracowała w delegaturze CBA odpowiedzialnej za kontrolę oświadczeń wójta Pcimia, jest szefową spółki zależnej Orlenu. W Orlenie pracuje też szef jej delegatury

- napisał Szczerba.

CBA ustosunkowało się do tych informacji w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Podawane w mediach informacje, jakoby byli funkcjonariusze CBA zajmujący się prowadzeniem kontroli oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka pracowali obecnie w podmiotach kontrolowanych przez Daniela Obajtka są nieprawdziwe

- odpowiedziało w swoim komunikacie Biuro.

CBA skontroluje majątek Obajtka. Komentarze: CBA skontroluje majątek Obajtka. Komentarze: "Sami swoi będą go sprawdzać

"Taśmy Obajtka" w "Gazecie Wyborczej"

26 lutego "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł pt. "Taśmy Obajtka. Brudne interesy w zawrotnej karierze prezesa Orlenu". Taśmy mają być dowodem, że jako wójt Pcimia Obajtek wydawał polecenia pracownikowi prywatnej firmy - co jest niezgodne z prawem. Następnie pojawiły się kolejne informacje dotyczące licznych nieruchomości należących do prezesa Orlenu lub jego rodziny.

Czytaj więcej: KO zakłada zespół śledczy ws. prezesa PKN Orlen. Tomczyk: Daniel Obajtek wysłał nam groźby

Daniel Obajtek"Wyborcza": Obajtek kupił apartament w Warszawie za pół ceny

Więcej o: