Wzrasta poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Do Sejmu nie wchodzi PSL i Kukiz'15 [SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu Kantar. Na pozycję wicelidera wróciłaby Koalicja Obywatelska, która zanotowała wzrost poparcia.

Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar, którego wyniki udostępnił na Twitterze m.in. Błażej Makarewicz z Radia ZET, na największe poparcie wciąż może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego oddanie swojego głosu zadeklarowało 30 proc. ankietowanych. Za partią rządzącą plasuje się Koalicja Obywatelska. Największe ugrupowanie opozycyjne może liczyć na 24 proc. głosów. W porównaniu z sondażem z lutego to wzrost o 6 punktów procentowych.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższym czasie, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie polityczne: Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 14 proc., Lewica, na którą głosować chce 8 proc. badanych oraz Konfederacja z rezultatem 5 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast PSL (poparcie na poziomie 3 proc.) oraz Kukiz'15 (2 proc.).

Frekwencja wyniosłaby 67 proc. Sondaż przeprowadzono metodą CAPI w dniach 5-10 marca bieżącego roku na reprezentatywnej próbie 985 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.

Sondaż pracowni Estymator: PiS wygrywa, ale traci większość

W sobotę na Gazeta.pl podawaliśmy wyniki sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl. Jak z niego wynikało, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 37,7 proc. Jednak, według portalu, taki wynik oznaczałby utratę większości w Sejmie.

Na następnych pozycjach uplasowały się: Polska 2050 Szymona Hołowni - 18,3 proc., Koalicja Obywatelska - 17,1 proc., Lewica - 11,6 proc., Konfederacja - 6,8 proc. oraz PSL-Koalicja Polska - 5,9 proc. Do Sejmu nie dostałaby się partia Pawła Kukiza, na którą oddanie głosu zadeklarowało 2,4 proc. respondentów.

Hołownia o kryzysie w instytucji kościoła. 'Płakać po niej nie będę'Nowy sondaż. PiS bez większości, Polska 2050 Hołowni wyprzedza Koalicję Obywatelską

Zobacz wideo Czy Lewica poprze Krajowy Plan Odbudowy Morawieckiego?
Więcej o: