Adam Andruszkiewicz, poseł PiS i jego oświadczenie majątkowe. Intrygujące. Na co on wydaje?

Majątek posła PiS Adama Andruszkiewicza, pomimo rocznych zarobków na poziomie 160 tys. zł, wzrósł w ciągu roku zaledwie o 3 tys. W tym czasie Andruszkiewicz nie był obciążony kredytem, nie kupił nieruchomości, samochodu ani innego mienia ruchomego wysokiej wartości. Internautów zaintrygowało oświadczenie majątkowe Andruszkiewicza. W odpowiedzi na pytania Onetu, poseł PiS oświadczył, że wszystkie dane zawarte w jego oświadczeniu są zgodne z prawdą.

Oświadczenie majątkowe posła PiS oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adama Andruszkiewicza wzbudziło zainteresowanie internautów. Z dwóch powodów. Pierwszy: Andruszkiewicz poza pieniężnymi oszczędnościami nie posiada żadnego majątku: mieszkania, domu czy samochodu. Drugi: pomimo rocznych zarobków na poziomie 160 tys. zl, (czyli 13,3 tys.zł miesięcznie) i braku jakichkolwiek zobowiązań, w postaci np. spłaty kredytu, oszczędności posła PiS rok do roku pozostały na niemal tym samym poziomie. Znaczyłoby to, że poseł wydaje tyle, ile zarabia.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Adam Andruszkiewicz nie posiada żadnego majątku. Zarabia 160 tys. rocznie

Adam Andruszkiewicz złożył w obecnej kadencji Sejmu dwa oświadczenia majątkowe. Z obu dokumentów wynika, że jego jedynym źródłem zarobków jest dieta poselska oraz wynagrodzenie sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Dieta wynosi około 30 tys. zł, a wynagrodzenie sekretarza stanu 127 tys. w 2018 i 130 tys. w 2019.  

Paweł Wojtunik Wojtunik o doniesieniach dot. Obajtka: Ich liczba osiąga masę krytyczną.

Onet zwraca uwagę na to, że poza tymi elementami, Adam Andruszkiewicz nie posiada żadnego źródła dochodu. Poseł nie ma udziałów ani akcji w spółkach handlowych, nie prowadził również samodzielnej działalności gospodarczej.  

W oświadczeniu majątkowym Andruszkiewicza można również przeczytać, że nie posiada on nieruchomości (domu ani mieszkania), gospodarstwa rolnego ani innej nieruchomości. Poseł nie jest właścicielem żadnego mienia o wartości powyżej 10 tys. zł. np. samochodu lub biżuterii. Andruszkiewicz nie jest obciążony spłatą żadnych zobowiązań np. pożyczki pieniężnej lub kredytu mieszkaniowego.  

Oszczędności Andruszkiewicza wzrosły o 3 tys. 

Dotychczasowe zarobki pozwoliły Adamowi Andruszkiewiczowi zebrać w 2019 r. oszczędności w wysokości 190 tys. zł oraz 5 tys. funtów brytyjskich. Rok wcześniej poseł PiS zadeklarował oszczędności na poziomie 187 tys. zł i 5 tys. funtów brytyjskich.  

Daniel Obajtek Ponad 90 mln zł dotacji dla spółek powiązanych z Danielem Obajtkiem

Oznacza to, że w ciągu roku, majątek Andruszkiewicza wzrósł o 3 tys. zł, czyli o kwotę odpowiadającą wzrostowi jego uposażenia w Ministerstwie Cyfryzacji. Dane zawarte w oświadczeniu majątkowym sprawiły, że pojawiły się pytania o to, dlaczego majątek posła pomimo zarobków w wysokości 160 tys. rocznie i żadnych zobowiązań, niemalże nie uległ zmianie. 

Portal Onet skontaktował się z posłem Adamem Andruszkiewiczem, aby zapytać o dane przedstawione w jego oświadczeniu majątkowym. "Nie wpisałem żadnych nieruchomości ani kredytów, gdyż ich po prostu nie miałem (…) Wszystkie dane zawarte w oświadczeniach z pewnością są prawidłowe" - odpowiedział poseł PiS. 

Więcej o: