Nowy sondaż. PiS bez większości, Polska 2050 Hołowni wyprzedza Koalicję Obywatelską

W nowym sondażu Estymatora dla dorzeczy.pl Polska2050 jest partią opozycyjną z największym poparciem. Na pierwszym miejscu pozostaje PiS, jednak partii zabrakłoby mandatów do samodzielnej większości.
Zobacz wideo Czy nowa tama na Wiśle jest potrzebna? „Koszty są ogromne”

Na PiS zagłosowałoby w wyborach 37,7 proc. wyborów - wynika z nowego sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl. To wynik w zasadzie bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu. Do przetasowania doszło za to wśród partii opozycyjnych. 

Na drugim miejscu w badaniu jest ruch Polska2050 Szymona Hołowni. Poparło go 18,3 proc. respondentów, o 1,2 pkt proc. więcej, niż w ostatnim badaniu. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 17,1 proc. - to spadek o 2,1 pkt proc. Tym samym ruch Hołowni wyprzedził KO jako ugrupowanie opozycyjne z największym poparciem. 

Wśród pozostałych partii nowy sondaż nie przyniósł zmian. Na Lewicę głosowałoby 11,6 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.), na Konfederację 6,8 proc. (spadek o 0,1 pkt), na PSL-Koalicję Polską 5,9 proc (wzrost o 0,4, pkt proc.). W sondażu uwzględniono samodzielny start ugrupowania Pawła Kukiza, które z wynikiem 2,4 proc. nie przekroczyłoby progu wyborczego. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

PiS bez większości 

Według szacunków DoRzeczy.pl, taki wynik oznaczałby utratę większości przez PiS -  miałoby 209 mandatów w Sejmie, o 26 mniej niż obecnie ma Zjednoczona Prawica. Polska2050 miałaby 89 mandatów, KO 82 (o 52 mniej niż obecnie), Lewica 49 (tyle samo, ile ma teraz). Konfederacja zyskałaby 5 mandatów (w sumie 16), a PSL straciło 16 (i miało 14).

Badanie przeprowadzono w dniach 11-12 marca 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że pójdą na wybory i określiły, na jaką partię chcą oddać głos.

Więcej o: