Prokuratura Krajowa chce przymusowego doprowadzenia Igora Tuleyi na przesłuchanie. Będzie wniosek do SN

Prokuratura Krajowa wystąpi do Sądu Najwyższego o przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi - przekazała PK w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej. Prokuratura chce przedstawić sędziemu zarzuty dotyczące bezprawnego rozpowszechniania informacji.

Prokuratura Krajowa twierdzi, że sędzia Igor Tuleya ma obowiązek stawić się na przesłuchanie w prokuraturze, czego już trzykrotnie nie zrobił. Przesłuchania miały odbyć się 18 stycznia, 10 lutego i 12 marca.

Jak informuje PK w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej, w związku z tym Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpi o zgodę do Sądu Najwyższego o przymusowe doprowadzenie Igora Tuleyi.

- Wydaje mi się, że ta decyzja nie jest zaskakująca, ponieważ prokurator, wysyłając wezwania, wspomniał o tym, że mogą być zastosowane środki przymusu. Od samego początku liczyłem się z takim scenariuszem. Oczywiście dobrowolnie nie stawię się w prokuraturze na przesłuchanie, ponieważ działania prokuratury są niezgodne z prawem. Mój immunitet nie został uchylony, ponieważ tzw. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem - komentował sędzia Igor Tuleya w piątek po południu w TVN24.

- Mój udział w przesłuchaniu w charakterze podejrzanego, w sytuacji, gdy chroni mnie immunitet, byłby z mojej strony złamaniem prawa - dodał.

Zobacz wideo Ziobro przeciwko rezolucji PE ws. wolności osób LGBTIQ. Śmiszek odpowiada

Sąd Apelacyjny w Warszawie: Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią

W listopadzie ub.r. Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała o odebraniu immunitetu i zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziego Tuley. Według prokuratury sędzia miał przekroczyć swoje uprawnienia w 2017 roku, pozwalając mediom rejestrować ustne uzasadnienie orzeczenia w sprawie dotyczącej obrad w Sali Kolumnowej w Sejmie, do których doszło w 2016 roku. Sam Tuleya wielokrotnie wskazywał, że nie uznaje decyzji izby i zamierza dalej orzekać. 

Sedzia Igor TuleyaSąd Apelacyjny o Igorze Tuleyi: Ma prawo do orzekania

W lutym tego roku Sąd Apelacyjny stwierdził iż "Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego RP z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania", a Izba Dyscyplinarna SN nie jest niezależnym, bezstronnym i niezawisłym sądem.

Mimo to Igor Tuleya nie został dopuszczony do orzekania przez prezesa Sądu Okręgowego Piotra Schaba. Sprawą ma zająć się sąd pracy.

5 grudnia 2019 roku Sąd Najwyższy - wskutek wykładni Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wyroku z 19 listopada 2019 r. - uznał, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE - przez co nie jest też sądem w rozumieniu prawa krajowego. 

Więcej o: