Sąd odrzucił wniosek Bielana o wygaszenie kadencji Gowina. Europoseł szykuje się na "długą walkę"

Sąd Okręgowy w Warszawie zarządził zwrot wniosku Adama Bielana, w którym polityk ubiegał się o wygaszenie kadencji Jarosława Gowina na stanowisku prezesa Porozumienia. Według sądu Adam Bielan nie jest osobą umocowaną do działania w imieniu partii.

"Adam Bielan przegrał w sądzie walkę o zwierzchnictwo nad Porozumieniem" - podała w piątek "Gazeta Wyborcza", powołując się na Polską Agencję Prasową. 19 lutego Bielan przekazał, że złożył wniosek o wygaszeniu kadencji prezesa Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu komisji krajowej. Według Adama Bielana kadencja Jarosława Gowina powinna zakończyć się w 2018 roku. Wniosek złożony do sądu przez polityka jest pokłosiem konfliktu o przywództwo w Porozumieniu, który rozpoczął się w lutym. Dwa tygodnie przed złożeniem wniosku, europoseł został zawieszony w prawach członka partii.

Zobacz wideo Konflikty w Zjednoczonej Prawicy. "Rządzić w ten sposób można długo"

Michał Wójcik i Piotr KraśkoWójcik "zjedzony" przez Kraśkę. "Może mi pan wyjaśnić ciąg logiczny tu?"

Sąd zarządził zwrot wniosku Bielana

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zarządził zwrot wniosku Adama Bielana, uzasadniając, że nie jest on złożony "przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii". Zgodnie z wnioskiem Bielana jeżeli kadencja Gowina byłaby wygaszona, on jako szef konwencji krajowej partii czasowo przejąłby obowiązki prezesa. 

Do sądu okręgowego został już przesłany wniosek informujący o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji prezesa Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu konwencji krajowej

- mówił 19 lutego Adam Bielan.

Europoseł po ogłoszeniu zwrotu wniosku przekazał, że "argumenty prawne są po jego stronie". - Jak tylko sąd przekaże uzasadnienie, nasi prawnicy oczywiście zajmą się odpowiedzią i uzupełnieniem wskazanych przez sąd braków formalnych - mówi Bielan w rozmowie z Onetem. Polityk twierdzi, że jest przygotowany na "długą walkę" w sądzie, która może potrwać nawet lata.

Jarosław Gowin i Adam Bielan w SejmieBielan: Do sądu wpłynął wniosek informujący o wygaszeniu kadencji Gowina

Więcej o: