"Fakt": Za podróże posłów w latach 2022-2024 zapłacimy ponad 36 mln zł

Mimo niepewnej sytuacji związanej z pandemią Kancelaria Sejmu już planuje podróże posłów w latach 2022-2024 - podaje "Fakt". Mają one kosztować ponad 36 mln złotych.

"Fakt" dotarł do planu zamówień publicznych na rok 2021. Jak podaje, urzędnicy już planują podróże dla posłów na lata 2022-24. Według ustaleń dziennika, najwięcej kosztować mają loty krajowe - w ciągu trzech lat mogą pochłonąć nawet 24,8 mln zł. Z kolei loty zagraniczne mają kosztować 2,5 mln zł. "Do tego trzeba dodać jeszcze 8,8 mln zł na przejazdy koleją, które parlamentarzyści też mają za darmo" - podkreśla "Fakt".

Dziennik zapytał Kancelarię Sejmu o to, skąd wiadomo ile politycy będą podróżować. "Środki finansowe zabezpieczone na świadczenie na rzecz posłów usług przewozowych lotniczych i kolejowych na terenie kraju, zostały oszacowane w oparciu o dane dotyczące korzystania przez posłów z tych uprawnień, w latach poprzednich" - taką odpowiedź otrzymał. Co warto zaznaczyć, trwa pandemia, więc trudno porównywać to do sytuacji z lat poprzednich. Jak dodaje Kancelaria Sejmu, wysokość faktycznie zrealizowanych środków finansowych, w związku z umowami, które planuje z przewoźnikami zawrzeć, będzie zależała przede wszystkim od rzeczywistej realizacji przelotów/przejazdów przez posłów.

1,8 mln na restaurację sejmową

Natomiast na zaopatrzenie sejmowej restauracji Kancelaria Sejmu planuje przeznaczyć 1,8 mln zł, mimo że wielu posłów pracuje zdalnie. "Z sejmowej gastronomii korzystają (oczywiście zgodnie z zasadami dotyczącymi stanu pandemii) nie tylko posłowie, ale i senatorowie, pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu, funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, dziennikarze. Ponadto posiłki są sprzedawane, więc zakup produktów żywnościowych to wydatek, który wraca do budżetu państwa w postaci wpływów ze sprzedaży tych produktów" - odpowiedziała na pytania "Faktu" Kancelaria Sejmu. Jak dodała, plany budżetowe są wstępne i w ciągu roku będą modyfikowane.

Zobacz wideo Czy Lewica poprze Krajowy Plan Odbudowy Morawieckiego?
Więcej o: