Śmiszek: Lewica nie przyłoży ręki do Krajowego Planu Odbudowy PiS-u

- Nie widzę ani jednego zdania w tym zaprezentowanym przez premiera Morawieckiego dokumencie, które byłoby warte poparcia Lewicy - mówił o projekcie Krajowego Planu Odbudowy goszczący w Porannej rozmowie Gazeta.pl Krzysztof Śmiszek. Tym samym zaprzeczył, że Lewica bezwarunkowo poprze go podczas głosowania w Sejmie.

Przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy to warunek niezbędny dla wykorzystania środków z europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc krajowe gospodarki dotknięte kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. W ramach Funduszu Polska mogłaby liczyć na wsparcie wynoszące ponad 57 miliardów euro.

Śmiszek: Krajowy Plan Odbudowy zaprezentowany przez premiera Morawieckiego jest wart tylko tego, żeby go wyrzucić do kosza

Premier Morawiecki w obliczu braku porozumienia z Solidarną Polską, która sprzeciwia się mechanizmowi "pieniędzy za praworządność", może być zmuszony do szukania większości sejmowej potrzebnej do przegłosowania KPO w szeregach opozycji.

Krzysztof Śmiszek w Porannej rozmowie Gazeta.pl odniósł się do informacji mówiących o tym, że Lewica mogłaby zdecydować się na bezwarunkowe poparcie KPO w Sejmie. Jako zapowiedź takiego działania odebrane zostały między innymi słowa Włodzimierza Czarzastego, który mówił, że "ludzie nie mogą być karani za to, że mają głupi rząd" oraz że "tragedią dla Polski byłoby to, gdyby Polska tych 250 miliardów w ostatecznym rozrachunku nie dostała".

Trzeba tutaj powiedzieć bardzo jednoznacznie. Krajowy Plan Odbudowy zaprezentowany przez pana premiera Morawieckiego jest wart tylko tego, żeby go wyrzucić do kosza. Lewica nigdy nie zagłosuje za czymś, co jest w obecnej formie

- mówił Krzysztof Śmiszek. - Z PiS-em trzeba mocno, z PiS-em trzeba twardo. Bezwarunkowego poparcia wstępnego żadna przytomna formacja nie formułuje. Ja mogę się wypowiadać za parlamentarzystów prawie połowy klubu Lewicy, posłów i posłanki Wiosny. My tego nie akceptujemy i też wiem, że Lewica, to jest stanowisko Lewicy, czegoś takiego nie poprze. - przekonywał Śmiszek.

Dodał, że niedługo Lewica przedstawi własny projekt Krajowego Planu Odbudowy, w którym nacisk zostanie położony na przekazanie większych środków finansowych do dyspozycji samorządów.

Zobacz wideo Hołownia: Rzecznik rządu powinien się zająć polexitem, do którego zmierza Ziobro

- Jeśli rząd chce z nami rozmawiać, to za kilka dni Lewica przedstawi swój pomysł na Krajowy Plan Odbudowy, który jest skonsultowany z samorządowcami, który będzie dotyczył tego, jak wydawać pieniądze poprzez samorządy. Bez tego typu warunków nie ma mowy o żadnej rozmowie z Prawem i Sprawiedliwością. Nie ma mowy o popieraniu czegokolwiek, bo Lewica nie przyłoży ręki do Krajowego Planu Odbudowy PiS-u - dodał poseł Lewicy.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie