"Fanatyk", "Kpina z kobiet", "Zaprzeczenie praw człowieka". Politycy komentują kandydaturę Wróblewskiego na RPO

"To kpina z kobiet i ich praw", "To jakiś żart", "Kandydat, który jest zaprzeczeniem praw człowieka i wolności obywatelskich" - to niektóre z komentarzy dotyczących pomysłu zgłoszenia Bartłomieja Wróblewskiego, autora wniosku ws. aborcji do TK, na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich przez Prawo i Sprawiedliwość.

Ze względu na to, że w lutym nie udało się wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich - większość Sejmowa poparła Piotra Wawrzyka, jednak Senat odrzucił jego kandydaturę - cała procedura rusza od nowa. Elżbieta Witek wyznaczyła nowy termin zgłaszania kandydatów. Można to robić do 19 marca.

Według nieoficjalnych informacji, nowym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ma zostać Bartłomiej Wróblewski - jeden z posłów podpisanych pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych, a podczas rozprawy reprezentant wnioskodawców. To właśnie wskutek rozpatrywanie tego wniosku TK orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

"To kpina z kobiet i ich praw"

W środę Ryszard Terlecki, pytany o kandydata PiS na RPO, stwierdził, że "bardzo możliwe, że to będzie Wróblewski". Dodał, że "dużo na to wskazuje", a Wróblewski "ma odpowiednie kompetencje".

"Bartłomiej 'Piekło Kobiet' Wróblewski ponoć jest brany pod uwagę jako kandydat na RPO. To kolejny policzek wymierzony kobietom. Polska - kraj w którym rząd wynosi katów na piedestały" - skomentował doniesienia o ewentualnym kandydacie PiS na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich Robert Biedroń.

"Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, ten sam, który zapoczątkował piekło kobiet NIGDY nie powinien być nawet przez sekundę brany pod uwagę jako kandydat na kandydata na RPO! To kandydat, który jest zaprzeczeniem praw człowieka i wolności obywatelskich!" - podkreślił Krzysztof Śmiszek.

"Słyszę, że poseł Bartłomiej Wróblewski ma być nowym kandydatem PiS na RPO. Ten sam poseł, który jest współautorem wniosku do TK ws. aborcji. Oni urządzają sobie konkurs na najbardziej antyobywatelskiego Rzecznika" - stwierdziła z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS - niestety z Poznania - kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich. To on przygotował wniosek do tzw. TK zaostrzający przepisy aborcyjne w sposób nieludzki. Ta propozycja to kolejna prowokacja PiS. Zrobię wszystko, by przez Senat nie przeszła" - zaznaczył senator Marcin Bosacki.

"Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, który przyczynił się do zniszczenia TK, do zakazu aborcji, nie tylko nie jest godzien kandydowania na RPO, ale powinien złożyć mandat. Zdradził Polki, zdeptał Konstytucję. Poznańska ulica wielokrotnie sugerowała co on ewentualnie może..." - to z kolei słowa posła KO Franciszka Sterczewskiego.

"Nowym kandydatem PiS na RPO podobno ma być poseł PiS, autor wniosku do TK ws. aborcji. Czy potrzeba więcej, by udowodnić fobię Kaczyńskiego na punkcie kobiet?" - zapytał Marcin Kierwiński z KO.

"Pomysłodawca wniosku do pseudo TK o uznanie aborcji z przyczyn embriopatologicznych za niekonstytucyjną kandydatem PiS na RPO? To kpina z kobiet i ich praw. Przeciwnik praw człowieka kandydatem na RPO. To jakiś żart" - napisała posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

- To jest polityk i fanatyk. To jest człowiek, który stanął przeciwko prawom kobiet wtedy, kiedy trzeba było tak naprawdę dbać generalnie o społeczeństwo - stwierdziła Barbara Nowacka.

Pozytywne zdanie na temat ewentualnej kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego ma natomiast Jadwiga Emilewicz. - Pan poseł Wróblewski, pan doktor Wróblewski jest prawnikiem, bardzo dobrym prawnikiem z Poznania z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnie, czego dowodem jest także jego inicjatywa i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony życia - powiedziała w środę na antenie TVN24.

Jadwiga EmilewiczEmilewicz: Wróblewski się troszczy, dowodzi tego wniosek w sprawie aborcji

Zobacz wideo Hołownia: Rzecznik rządu powinien się zająć polexitem, do którego zmierza Ziobro
Więcej o: