Ewa Leniart kandyduje na prezydenta Rzeszowa. Ma poparcie PiS, ale startuje z własnego komitetu

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że wystartuje w przedterminowych wyborach prezydenckich w Rzeszowie. Leniart będzie się ubiegać o fotel prezydenta Rzeszowa z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, ale z własnego komitetu obywatelskiego.

- Chciałbym potwierdzić, że kandyduje na urząd prezydenta miasta Rzeszowa. Zdecydowałam się, iż pomimo poparcia Prawa i Sprawiedliwości i Mateusza Morawieckiego, będę kandydowała z własnego komitetu. Dlaczego? Bardzo zależy mi na tym, aby do bliskiej współpracy w czasie kampanii wyborczej i prezydentury zaprosić wszystkie środowiska, zwłaszcza te, które dotychczas były pomijane - powiedziała Ewa Leniart, ogłaszając swoją decyzję.  

Ewa Leniart kandydatką na prezydenta Rzeszowa. Nie zamierza "rzucać legitymacją partyjną"

Ewa Leniart podkreśliła, że pomimo startu z własnego komitetu obywatelskiego nie zamierza "rzucać legitymacją partyjną na czas kampanii" i pozostanie członkiem Prawa i Sprawiedliwości. - Zależy mi na tym, aby skutecznie realizować potrzeby miasta, a można to robić tylko w bliskiej współpracy z bardzo równymi środowiskami - powiedziała.

Aleksander StępkowskiWspółtwórca Ordo Iuris polskim kandydatem na sędziego Trybunału Praw Człowieka

W niedawnym wywiadzie dla RMF FM Ewa Leniart mówiła, że od momentu, gdy została wojewodą, prezentuje niezmienną wizję dla regionu i jego stolicy. - Żeby mógł rozwijać się region, musi rozwijać się stolica województwa, która jest trochę kołem zamachowym dla rozwoju regionu. Zatem silny Rzeszów to gwarancja dobrze rozwijającego się regionu - powiedziała. 

Ewa Leniart  jest doktorem nauk prawnych. W ostatnich wyborach parlamentarnych otrzymała mandat posła z list Prawa i Sprawiedliwości. Zrezygnowała z mandatu po tym, gdy premier Mateusz Morawiecki powołał ją w 2020 r. na stanowisko wojewody podkarpackiego. Wcześniej stanowisko wojewody pełniła również w latach 2015-2019.  

Tadeusz Ferenc zrezygnował ze stanowiska po 19 latach

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się ze względu na to, że dotychczasowy prezydent miasta Tadeusz Ferenc zrezygnował ze stanowiska. Ferenc był prezydentem Rzeszowa od 2002 r. Swoją decyzję motywował m.in. złym stanem zdrowia po przebyciu COVID-19. 

"Wiadomości" TVP uderzają w zastępcę Jarosława Gowina

Podczas spotkania z dziennikarzami ustępujący prezydent Rzeszowa zaproponował, aby jego miejsce zajął obecny wiceminister sprawiedliwości i polityk Solidarnej Polski Marcin Warchoł. - Jest to doskonały kandydat, który - jestem przekonany - będzie rozwijał miasto i zależy mi na tym, żeby kandydat nie zrezygnował - mówił o wiceministrze Tadeusz Ferenc. 

Więcej o: