Lista kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jest współtwórca Ordo Iuris

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do Strasburga oficjalną listę trojga kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wśród nich znalazł się prof. Aleksander Stępkowski, sędzia Sądu Najwyższego oraz współtwórca i były prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

"W dniu 8 marca 2021 r. Minister Spraw Zagranicznych przesłał Sekretarzowi Generalnemu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy listę trojga kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski" - poinformował w poniedziałek resort dyplomacji.

Zobacz wideo Wicerzecznik PiS: TSUE użył argumentów wątpliwych

Aleksander Stępkowski na oficjalnej liście kandydatów na sędziego ETPC. To współtwórca Ordo Iuris

Na wspomnianej liście znaleźli się: prof. dr hab. Elżbieta Karska, prof. dr hab. Aleksander Stępkowski oraz dr Agnieszka Szklanna. 

Karska jest doktorką habilitowaną nauk prawnych i profesorską uczelni na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym, europejskim, a także w prawach człowieka. Była członkinią grup roboczych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prywatnie jest żoną europosła PiS Karola Karskiego

Stępkowski - również doktor habilitowany nauk prawnych i profesor uczelni (UW) - to natomiast współzałożyciel i były prezes skrajnie konserwatywnego Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W latach 2015-2016 był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie PiS, a w maju 2020 r. pełnił obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Obecnie jest rzecznikiem tego sądu. 

Szklanna to doktorka nauk prawnych specjalizująca się w międzynarodowym prawie publicznym. Od 2003 roku pracuje w organach Rady Europy. Pełni funkcję sekretarzyni komitetu ds. prawnych i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Karska i Stępkowski pojawili się już na wstępnej liście kandydatów. MSZ nie chciał jednak tego ujawnić

W styczniu TVN24 ustalił, że Karska i Stępkowski znaleźli się na wstępnej liście kandydatów, którą MSZ przesłało do Strasburga. Wówczas jednak resort nie chciał tych nazwisk ujawnić, argumentując, że takie dane "nie stanowią informacji publicznej". Co ważne, procedura wyłonienia kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma charakter jawny. Wiadomo jedynie, że w konkursie wystartowało łącznie 18 osób, a do przesłuchań przystąpiło 15.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Europejski Trybunał Praw Człowieka. TVN24: Były prezes Ordo Iuris wśród kandydatów

- Jeden z tych kandydatów pełnił funkcję w Ministerstwie Spaw Zagranicznych. Komisja konkursowa jest złożona głównie z osób wskazanych przez MSZ, a więc można powiedzieć, że został wybrany przez swoich kolegów - mówiła w styczniu w rozmowie z TVN24 Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dziewięcioletnia kadencja obecnego przedstawiciela Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, sędziego Krzysztofa Wojtyczka, upłynie w październiku. O tym, kto zostanie jego następcą, zdecyduje Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy.

Więcej o: