Sondaż. PiS nie "przebija" 30-procentowego progu poparcia. Ruch Hołowni przed Koalicją Obywatelską

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je partia rządząca. Ale mimo że w sondażu wzięto pod uwagę głosy oddane na całą Zjednoczoną Prawicę, to poparcie dla obozu rządzącego nie przekracza progu 30 procent, który jeszcze do niedawna z łatwością był "przebijany" przez PiS. Z kolei ruch Szymona Hołowni pokonuje w badaniu Koalicję Obywatelską.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości do jesieni zeszłego roku oscylowało średnio w granicach 35-45 procent, w zależności od sondażowni (z kolei wynik wyborczy z 219 roku to 44 procent). W listopadzie, miesiąc po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, nastąpił niekorzystny dla obozu władzy przełom - w sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" PiS oddanie głosów na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 30,9 procent badanych - wówczas oznaczało to "duży spadek" (wynik PiS poszedł w dół aż o 10 punktów procentowych względem danych z września). O "spektakularnym spadku" poparcia dla PiS pisała też na jesieni "Gazeta Wyborcza" - poparcie na poziomie 26 procent odnotowane w badaniu pracowni Kantar było najniższym wynikiem od 5 lat rządów PiS. Spadki poparcia potwierdzała również sondażownia CBOS.

Zobacz wideo PiS kupi głosy Polaków Nowym Ładem? Budka: To nie jest coś, co rząd daje

Najnowszy sondaż. Polska 2050 przed Koalicją Obywatelską, PSL poza Sejmem

PiS-owi nadal nie udało się odrobić wyników sprzed jesieni. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez agencję badawczą Opinia24 dla RMF FM wynika, że choć partia rządząca i tak plasuje się na pierwszym miejscu względem innych, to nie "przebija" nawet progu 30 procent poparcia - oddanie głosów na całą Zjednoczoną Prawicę (PiS, Porozumienie i Solidarną Polskę) zadeklarowało 29 procent badanych.

Na drugim miejscu sondażu uplasowała się Polska 2050 z wynikiem 24 procent. Ruch Szymona Hołowni wyprzedził tym samym Koalicję Obywatelską, na którą oddanie głosów zadeklarowało 20 procent badanych. Na czwartym miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 9 procent, a na piątym - Konfederacja (8 procent). Do Sejmu nie udałoby się wejść ugrupowaniom Koalicja Polska-PSL i Kukiz'15. 

Z badania wynika też, że na Zjednoczoną Prawicę i na Konfederację chętniej głosują mężczyźni, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni, Koalicję Obywatelską oraz Lewicę - kobiety. Dodatkowo - jak podaje RMF FM - "im mniejsza miejscowość, tym więcej zwolenników posiada Zjednoczona Prawica". 

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-7 marca na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie liczącej 3007 osób.

Więcej o: