Cymański o planie odbudowy: "Tylko szalony byłby przeciwko". A Solidarna Polska? "Stanowisko przeciw"

Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski powiedział w RMF FM, że jego ugrupowanie jest przeciwne Krajowemu Planowi Odbudowy. Chwilę wcześniej stwierdził, że przeciwko KPO "byłby tylko człowiek szalony".

Prowadzący rozmowę w RMF FM zapytał Tadeusza Cymańskiego, czy Solidarna Polska zagłosuje przeciwko Krajowemu Planowi Odbudowy. - Myślę, że nie przeciwko krajowemu programowi, bo tylko człowiek szalony byłby przeciwko natomiast my, głosując przeciwko, głosujemy przeciwko zasadom i regułom... - tłumaczył Cymański, ale jego wypowiedź przerwał gospodarz programu. 

Na uwagę Roberta Mazurka, że w Sejmie posłowie mają trzy możliwości - za, przeciw albo wstrzymanie się - Cymański odpowiedział: - Mamy stanowisko przeciw. 

Zobacz wideo Studio Biznes Extra z okazji Światowego Dnia Kobiet

Solidarna Polska przeciwko Krajowemu Planowi Odbudowy

- Z ciężkim sercem przychodzi nam tak głosować. My, jako Solidarna Polska, obawiamy się, że oprócz tych pieniędzy, grozi nam ogromne ryzyko konsekwencji związanych z przyjętymi przez Polskę zobowiązaniami. I koszty, jakie przyjdzie nam zapłacić, mogą być wielokrotnie wyższe niż kwota (otrzymana w ramach KPO) - podkreślił poseł. - Kto ma rację w tym sporze, pokaże niedaleka przyszłość. Jeszcze się sprawa nie zaczęła, a już są wypowiedzi prominentnych polityków, które potwierdzają nasze obawy, że pieniądze z Unii będą uzależniane od widzimisię - stwierdził.

Krajowy Plan Odbudowy ma na celu naprawę szkód gospodarczych i społecznych po pandemii COVID-19. Jego założeniem jest także przygotowanie strategii uodpornienia gospodarki na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności.

Trwają konsultacje dot. KPO

Krajowy Plan Odbudowy ma na celu naprawę szkód gospodarczych i społecznych po pandemii COVID-19. Jego założeniem jest także przygotowanie strategii uodpornienia gospodarki na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności. 

Unia uzależnia wypłatę środków z Funduszu Odbudowy od przedstawienia Krajowego Planu Odbudowy. W ramach programu Polska ma otrzymać przeszło 57 mld euro dotacji. Plan zobowiązuje władze do realizacji reform i związanych z nimi inwestycji. Unia wymaga m.in. zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu, rozbudowę sieci drogowej, zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, czy zmniejszenie śladu węglowego. 

Konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy potrwają do 2 kwietnia. 

Więcej o: