Życzenia polityków na Dzień Kobiet 2021. Prezydent dziękuje za "ciepło", posłanki mówią o odbieraniu praw

Posłowie i posłanki wielu ugrupowań pamiętają o Dniu Kobiet. Życzenia złożył już m.in. Andrzej Duda, który podziękował Polkom za "ciepło i fachowość". Lewica z kolei podkreśla konieczność zrównania praw kobiet i mężczyzn. Posłanki PO z kolei wymieniają, czego nie życzą sobie w Polsce.
Zobacz wideo Dr Kasia: Najwyższy czas, żeby opowiedzieć historię Polski jako „herstorię”

Z okazji międzynarodowego Dnia Kobiet, Kancelaria Prezydenta umieściła na swoim Twitterze kilka wpisów z życzeniami. W dołączonym nagraniu prezydent Andrzej Duda dziękuje kobietom m.in. za "cierpliwość, ciepło i fachowość". "Życzymy wszystkim Paniom wielu nowych sukcesów - ale też zasłużonego wytchnienia, dobrego zdrowia, szczęścia i harmonii w gronie kochających bliskich oraz spełnienia wszelkich planów i marzeń. Wszystkiego dobrego!" - czytamy we wpisie, do którego dołączono nagranie z okazji Dnia Kobiet. 

Zastępca dyrektora Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego KPRP Dawid Drabik dziękuje z kolei "za dobro, które roztaczają codziennie wokół siebie". Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii Prezydenta, życzy natomiast "wiary w nieograniczone możliwości", a Barbara Brodowska-Mączka, Dyrektor Generalna KPRP, "umiejętności dystansowana" i "wspierania się nawzajem".

W odpowiedzi pojawiło się jednak wiele komentarzy oburzenia, wytykających prezydentowi hipokryzję. "Dzięki, wolałabym jednak zamiast życzeń mieć prawo do decydowania o sobie" - pisze jedna z kobiet. W podobnym tonie utrzymane są także życzenia od polityków opozycji.

Manifestacje w Dzień Kobiet - gdzie się odbędą? Manifestacje w Dzień Kobiet 2021. Gdzie 8 marca odbędą się protesty?

Życzenia na Dzień Kobiet od opozycji: Żebyście w końcu mogły decydować o własnym ciele

"Chciałbym napisać 'Wszystkiego najlepszego', ale to nie wystarczy. Nie w sytuacji, w której się znalazłyście. Dlatego w tym roku, na Dzień Kobiet i każdy kolejny, życzę Wam należnego szacunku, równości i swobody decyzji. Niezależnych praw. Warszawa jest z Wami" - napisał na swoim Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Platforma Obywatelska umieściła natomiast nagranie, w którym posłanki mówią, czego sobie nie życzą z okazji Dnia Kobiet. 

- Co roku, 8 marca, słyszymy wiele życzeń, wiele ciepłych słów. Ale ten rok jest wyjątkowy i ten 8 marca jest wyjątkowy - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska. "Nie życzę sobie odbierania nam praw czy wypowiadania konwencji, które mają nas chronić", "Nie życzę sobie, żeby mężczyźni podejmowali decyzje za nas", "Nie życzę sobie, abyśmy nie miały dostępu do badań prenatalnych", "Nie życzę sobie, aby pamiętano o mnie wyłącznie w Dzień Kobiet" - wymieniały polityczki.

Robert Biedroń, poseł Lewicy, życzy "żebyście w końcu miały równe prawa, mogły decydować o własnym ciele oraz żyły w państwie wolnym od wpływów kościelnych hierarchów na politykę" - napisał parlamentarzysta. "Polska jest kobietą!" - dodał.

Lewica składa projekt zmiany definicji gwałtu Lewica składa projekt zmiany definicji gwałtu. Koniec "zawiasów"?

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki życzy "wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze". "Zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym, spełnienia planów i marzeń" - wymieniał marszałek. "To dzięki Waszej mądrości i odpowiedzialności świat staje się lepszy" - dodał. Małgorzata Tracz z Partii Zieloni udostępniła natomiast z okazji Dnia Kobiet zdjęcia z wrocławskiej Manify. "W tym roku pod hasłem: matki - siostry - opiekunki. Pamiętaj: nigdy, przenigdy, nie będziesz szła sama!" - napisała.

Więcej o: