PiS z największym poparciem, a Hołownia wyprzedza KO. Sprawdzono też wariant z odejściem Gowina [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość nadal może się cieszyć najwyższym poparciem - wynika z sondażu United Survey dla wp.pl. Gdyby w niedzielę odbyły się wybory, drugą siłą w Sejmie byłaby partia Szymona Hołowni, która nieznacznie wyprzedziła Koalicję Obywatelską.

Jak wynika z najnowszego sondażu Unisted Survey dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Oddanie głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 33 proc. respondentów. To o pół punktu procentowego więcej niż w badaniu dwa tygodnie wcześniej.

Większa zmiana dotyczy drugiej siły politycznej. 17,7 proc. (wzrost o 3,1 pkt proc.) ankietowanych zagłosowałoby na Polskę 2050. Tym samym partia Szymona Hołowni wyprzedziłaby Koalicję Obywatelską, na którą oddanie głosu zadeklarowało 17,5 proc. badanych (spodek o mniej niż 2 pkt proc.). Nad progiem wyborczym znalazłyby się jeszcze trzy partie: Lewica z wynikiem 9,6 proc. (spadek o 1,8 pkt proc.), Konfederacja i PSL-Koalicja Polska - obie uzyskałyby po 5,3 proc. głosów. 11,6 proc. respondentów nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Jak wyglądałby Sejm, gdyby Gowin odłączył się od Zjednoczonej Prawicy?

W badaniu zapytano ankietowanych także o to, jak zagłosowaliby, gdyby Zjednoczona Prawica składała się tylko z PiS i Solidarnej Polski, a Porozumienie dołączyłoby do Koalicji Polskiej. W tym alternatywnym scenariuszu wygrałaby ZP z wynikiem 34,8 proc. Kolejne byłyby: Koalicja Obywatelska - 14,2 proc. głosów, Polska 2050 - 12,1 proc, Koalicja Polska (w składzie PSL, Jarosław Gowin i konserwatywni posłowie z PO) - 11,6 proc. i Lewica - 8,7 proc. Poza Sejmem z wynikiem 4,8 proc. znalazłaby się Konfederacja.

Frekwencja wyniosłaby 55,3 proc.

Sondaż United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony 5 marca na grupie tysiąca dorosłych Polaków metodą CATI.

Zobacz wideo 25 lat więzienia za zbrodnie środowiskowe? "To da efekt mrożący"
Więcej o: