Duda na zawodach narciarskich. Organizuje je fundacja użytkująca dworek Obajtka. A to niejedyne powiązania

"Organizatorem slalomu jest fundacja Handicap, która obecnie użytkuje i remontuje za państwowe pieniądze dworek Daniela Obajtka" - napisała Bianka Mikołajewska, dziennikarka OKO.press. Chodzi o zawody 12H Slalom Maraton, które w niedzielę otworzył Andrzej Duda. Prezeska fundacji jest też powiązana z instruktorem narciarskim, od którego ministerstwo zdrowia kupiło niespełniające wymogów maseczki za 5 mln zł.

W niedzielę Andrzej Duda otworzył VII charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim 12H Slalom Maraton w Zakopanem, w których także bierze udział. - Chodzi o to, żeby zdobyć pieniądze na kolejny rok rehabilitacji, kolejny rok integracji przez sport dzieci, osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga fundacja Handicap Zakopane - powiedział prezydent.

Bianka Mikołajewska, dziennikarka OKO.press, zwróciła uwagę, że fundacja Handicap, która organizuje slalom, "obecnie użytkuje i remontuje za państwowe pieniądze dworek Daniela Obajtka".

Na wpis dziennikarki zareagowała rzeczniczka Orlenu. "Umowa użyczenia nieruchomości Fundacji HANDICAP została podpisana na 30 lat. Wyremontowany budynek będzie przeznaczony na cele rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnością, także z zespołem Tourette'a" - napisała Joanna Zakrzewska. "Wcześniejsza umowa na użyczenie dworku Daniela Obajtka - z fundacją Kresy RP - miała obowiązywać 10 lat, a rozwiązano ją po 2. W międzyczasie fundacja Kresy RP zrealizowała za publiczne pieniądze pierwszy etap remontu dworku Daniela Obajtka. Także tak..." - odpowiedziała rzeczniczce Bianka Mikołajewska.

Okazuje się także, że prezeska fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz powiązana jest z Łukaszem Guńką, instruktorem narciarstwa i znajomym byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, od którego resort zdrowia kupił maseczki. Jak wykazała później kontrola resortu, sprzęt kupiony w marcu za ponad pięć mln zł nie spełniał wymaganych norm. Sprawę bada prokuratura. 

Guńka i Tlałka-Długosz widnieją razem jako członkowie zarządu klubu sportowego "Firn" w Zakopanem.

Dane z KRSDane z KRS ekrs.ms.gov.pl

Państwowe dotacje na dworek Obajtka

W czwartek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w ubiegłym roku doszło do rozwiązania umowy Daniela Obajtka z Fundacją Pomocy i Więzi Polskiej "Kresy RP", której prezes PKN Orlen przekazał do użytkowania kupiony przez siebie dworek w miejscowości Borkówko na Pomorzu. Fundacja miała zorganizować w neobarkowym, stuletnim, liczącym 1,5 tys. m2 dworku Muzeum Żołnierzy AK-Łagierników, a także uruchomić centrum rehabilitacyjno-edukacyjne dla dzieci, młodzieży i weteranów. W 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało fundacji na remont dworku 791 tys. zł.

Jak podała "GW", w ubiegłym roku Obajtek podpisał umowę z inną fundacją - Handicap Zakopane. Jej prezeską jest narciarka Małgorzata Tlałka-Długosz, odznaczona w 2019 r. przez Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Fundacja ma prowadzić w dworku działalność rehabilitacyjno-terapeutyczno-sportową. Umowa o użyczeniu została podpisana na 30 lat.

Portal OKO.press podał w piątek, że zakopiańska fundacja otrzymała z MKiDN pieniądze na kolejny etap remontu - 360 tys. zł (m.in. na zewnętrzną stolarkę, izolację ścian, stropów i dachu). Tym samym resort kultury przekazał łącznie na dworek ok. 1,15 mln zł. Pieniądze przekazały również Fundacja KGHM (łącznie 410 tys. zł) oraz Fundacja PKO BP (kwoty nie są znane).

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen
Więcej o: