W wydarzeniu po raz kolejny bierze udział prezydent Andrzej Duda, który jest też Honorowym Kapitanem drużyny narciarskiej. Każdy przejazd wspiera osoby z niepełnosprawnością. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę być tutaj z wami, mimo wszystkich tych trudnych okoliczności, mimo pandemii koronawirusa, mimo wszystko te zawody po raz kolejny odbywają się, dlatego że ich cel jest ponadczasowy i śmiało można powiedzieć ponadokoolicznościowy - mówił Duda.
- Chodzi o to, żeby zdobyć pieniądze na kolejny rok rehabilitacji, kolejny rok integracji przez sport dzieci, osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga fundacja Handicap Zakopane - wyjaśniał prezydent.
Duda zwrócił się również do prezeski fundacji Małgorzaty Tlałki-Długosz. - Dziękuje za to, że niestrudzenie prowadzi pani działalność mimo wszystkich preszkód, które są, które nam na co dzień przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, zakłócają dzisiaj życie nie tylko Polski, ale całej Europy i świata. Ta działalność integracji przez sport, rehabilitacji jest niezbędna. Nie można tego zostawić, nie można ulec jakimkolwiek przeszkodom - powiedział.
- Dziękuje za możliwość udziału w tej niezwykle szlachetnej, pięknej, przyjacielskiej sportowej rywalizacji - podsumował prezydent.
W imprezie bierze udział m.in. najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski w historii Andrzej Bachleda-Curuś. Zjeżdżają też mistrzowie Polski, najlepsi trenerzy i instruktorzy w narciarstwie alpejskim. - Będą się ścigali po to, żeby pokonać dystans przynajmniej 360 kilometrów w ciągu 6 godzin - wyjaśniała przed startem Tlałka-Długosz, dodając, że dotyczy to części profesjonalnej. Zawody są rozgrywane w godzinach 8-14.
Z kolei w zawodach amatorskich może wziąć udział każdy chętny. - Każdy z tych przejazdów jest oczywiście wsparciem charytatywnym dla naszych dzieciaków - wskazywała prezeska fundacji Handicap Zakopane.
Dodała, że w tym roku maraton został skrócony ze względu na pandemię koronawirusa. Zarówno slalom profesjonalny, jak i ten amatorski potrwa 6 godzin. - W sumie mamy te 12 godzin - podkreślała.
Co roku zawodnicy starają się pobić rekord Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe non-stop na nartach po ustawionym slalomie. Wynosi on obecnie 720 kilometrów.
Fundacja Handicap Zakopane zajmuje się aktywizacją sportową osób z niepełnosprawnościami, głównie intelektualnymi.
12H Slalom Maraton jest organizowany od 2015 roku. Od czterech lat wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Patronem medialnym zawodów jest Polskie Radio.