Andrzej Duda otworzył maraton narciarski w Zakopanem. "Mimo okoliczności, mimo pandemii koronawirusa"

Na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem rozpoczęły się VII charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim 12H Slalom Maraton. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę być tutaj z wami, mimo wszystkich tych trudnych okoliczności, mimo pandemii koronawirusa - mówił przed startem Andrzej Duda.

W wydarzeniu po raz kolejny bierze udział prezydent Andrzej Duda, który jest też Honorowym Kapitanem drużyny narciarskiej. Każdy przejazd wspiera osoby z niepełnosprawnością. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę być tutaj z wami, mimo wszystkich tych trudnych okoliczności, mimo pandemii koronawirusa, mimo wszystko te zawody po raz kolejny odbywają się, dlatego że ich cel jest ponadczasowy i śmiało można powiedzieć ponadokoolicznościowy - mówił Duda.

- Chodzi o to, żeby zdobyć pieniądze na kolejny rok rehabilitacji, kolejny rok integracji przez sport dzieci, osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga fundacja Handicap Zakopane - wyjaśniał prezydent.

Duda zwrócił się również do prezeski fundacji Małgorzaty Tlałki-Długosz. - Dziękuje za to, że niestrudzenie prowadzi pani działalność mimo wszystkich preszkód, które są, które nam na co dzień przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, zakłócają dzisiaj życie nie tylko Polski, ale całej Europy i świata. Ta działalność integracji przez sport, rehabilitacji jest niezbędna. Nie można tego zostawić, nie można ulec jakimkolwiek przeszkodom - powiedział. 

- Dziękuje za możliwość udziału w tej niezwykle szlachetnej, pięknej, przyjacielskiej sportowej rywalizacji - podsumował prezydent. 

W imprezie bierze udział m.in. najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski w historii Andrzej Bachleda-Curuś. Zjeżdżają też mistrzowie Polski, najlepsi trenerzy i instruktorzy w narciarstwie alpejskim. - Będą się ścigali po to, żeby pokonać dystans przynajmniej 360 kilometrów w ciągu 6 godzin - wyjaśniała przed startem Tlałka-Długosz, dodając, że dotyczy to części profesjonalnej. Zawody są rozgrywane w godzinach 8-14.

Z kolei w zawodach amatorskich może wziąć udział każdy chętny. - Każdy z tych przejazdów jest oczywiście wsparciem charytatywnym dla naszych dzieciaków - wskazywała prezeska fundacji Handicap Zakopane.

Dodała, że w tym roku maraton został skrócony ze względu na pandemię koronawirusa. Zarówno slalom profesjonalny, jak i ten amatorski potrwa 6 godzin. - W sumie mamy te 12 godzin - podkreślała.

Slalom na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Co roku zawodnicy starają się pobić rekord Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe non-stop na nartach po ustawionym slalomie. Wynosi on obecnie 720 kilometrów.

Fundacja Handicap Zakopane zajmuje się aktywizacją sportową osób z niepełnosprawnościami, głównie intelektualnymi.

12H Slalom Maraton jest organizowany od 2015 roku. Od czterech lat wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Patronem medialnym zawodów jest Polskie Radio.

Zobacz wideo Jak prezydentura Bidena wpłynie na relacje Polska-Stany Zjednoczone?
Więcej o: