Wspólne listy Polski 2050 i PO? Hołownia o "hegemonie" i "siódmych z rzędu przegranych wyborach"

Polska 2050 nie zamierza wystartować w wyborach do Sejmu w 2023 r. wraz z Platformą Obywatelską. W rozmowie z "Super Expressem" potwierdził to lider tego ugrupowania Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu", że jak na razie szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka nie zwrócił się do niego z propozycją realnej współpracy. - Nie pisze, nie dzwoni - stwierdził lider Polski 2050. 

Zobacz wideo Transfery do ruchu Hołowni. "Na końcu walczymy wszyscy razem z PiS-em"

Hołownia wykluczył wspólny start z PO. "Ten układ zawsze kończy się przegraną"

- Dostajemy od nich jakieś materiały, ale nie prowadzimy żadnych rozmów (...), nie ma planów wspólnego pójścia do wyborów. Nie ma, bo o tym nie rozmawiamy, to są wszystko wydarzenia medialne - podkreślił Hołownia. 

Jak dodał, scenariusz, w którym wyborach do Sejmu wystartowałyby bloki złożone z kilku partii "musi być rozważany przez każdego", choć jest on mało prawdopodobny, jeśli PO będzie pełnić w takim zestawieniu rolę hegemona. 

- (...) ten układ już ćwiczyliśmy wielokrotnie i on się zawsze kończy przegraną, mimo pełnej mobilizacji po tej stronie - ocenił. W jego opinii "karty trzeba rozdać na nowo", w czym Polska 2050 zamierza wziąć aktywny udział. 

Jarosław Gowin, Zbigniew ZiobroSondaż. Partie Gowina i Ziobry bez szans na przekroczenie progu wyborczego

Podobnie o koncepcji pójścia do wyborów w ramach wspólnej listy z PO Hołownia wypowiedział w wywiadzie dla Krytyki Politycznej

- Miałem akurat wyłączony telewizor, więc zaproszenie [od Borysa Budki - red.] dotarło do mnie po kilku dniach. (śmiech) Nie sądzę, żeby realna była jedna lista, pan mówił zresztą wcześniej, że też przecież jej nie chce. Może, tuż przed wyborami, sformują się dwa bloki - centrolewicowy wokół PO, zdecydowanie bardziej centrowy wokół nas. Na pewno jednak nie jest dla nas rozwiązaniem stanie się przystawką PO czy kogokolwiek innego. (...) Bo schemat: wszyscy po tej stronie jednoczą się wokół PO, oznacza siódme z rzędu przegrane z PiS wybory - powiedział Hołownia. 

Więcej o: