Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy

W internetowej bazie Sądu Okręgowego w Warszawie znajdziemy adresy najważniejszych polityków w państwie. To nie błąd. Wpisy z ewidencji partii politycznych były już wcześniej dostępne, jednak obecnie znalezienie ich stało się dużo łatwiejsze. Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego jest to "zaproszenie w najlepszym przypadku do stalkingu, a w najgorszym do ataku".

Dzięki ogólnodostępnej internetowej bazie na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie każdy może mieć łatwy dostęp do adresów najważniejszych polityków w państwie. Sąd zajmuje się ewidencją partii politycznych i zgodnie z prawem publikuje dane zawierające imiona, nazwiska i adresy osób, które według statutu są uprawnione do reprezentowania partii na zewnątrz i zaciągania zobowiązań majątkowych - donosi "Rzeczpospolita"

To nie pierwsza baza, w której widnieją miejsca zamieszkania polityków. Wpisy z ewidencji partii politycznych znajdują się też w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Numery dziennika urzędowego są udostępniane bezpłatnie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, jednak wyszukiwanie konkretnych wpisów jest nieco trudniejsze. 

Poza oświadczeniami majątkowymi, adresy i numery PESEL są ujawniane również przez Państwową Komisję Wyborczą, ale w tym wypadku takie dane są zamazywane.

Zobacz wideo Kto będzie kandydatem prawicy na prezydenta Rzeszowa?

Mateusz MorawieckiMateusz Morawiecki: Przepraszam "za błędy i niedociągnięcia", które popełniliśmy

Adresy najważniejszych polskich polityków na wyciągnięcie ręki

Obsługa wyszukiwarki na stronie Sądu Okręgowego jest prosta, należy wpisać w jedno z trzech pól wyszukiwaną frazę, nazwę partii lub jej numer ewidencyjny. W ten sposób mamy dostęp do imion, nazwisk oraz adresów zamieszkania takich polityków jak Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Zbigniew Ziobro czy Borys Budka.

Część partii, jak choćby Platforma Obywatelska, upoważnia niewielkie grono do jej reprezentowania. We wpisie do ewidencji PO znajdują się więc jedynie adresy przewodniczącego partii Borysa Budki i skarbnika Łukasza Pawełka. Niewiele osób upoważnia też koalicjant PiS, Solidarna Polska. Na liście tego ugrupowania widnieje Zbigniew Ziobro, Beata Kempa, Tadeusz Cymański i Arkadiusz Mularczyk.

Wpis do ewidencji partii politycznychWpis do ewidencji partii politycznych Sąd Okręgowy w Warszawie

Znacznie dłuższą listę ma Prawo i Sprawiedliwość. W bazie znajdziemy adresy aż 36 osób z partii pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego. Możemy dowiedzieć się gdzie mieszka sam prezes PiS, Mateusz Morawiecki, Stanisław Karczewski, Ryszard Terlecki, Beata Szydło i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Politycy PiS mają wątpliwości co do internetowego wykazu. "To zaproszenie" do niebezpiecznych działań

Upublicznianie adresów budzi pewne kontrowersje, ponieważ chodzi o miejsce zamieszkania osób pełniących ważne funkcje w państwie. Jednak sąd realizuje przepis ustawy o partiach politycznych i działa zgodnie z prawem.

- Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o partiach politycznych ewidencja partii jest jawna - tłumaczy "Rzeczpospolitej" Sylwia Urbańska, rzeczniczka prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.  - Każdemu przysługuje prawo otrzymania od sądu uwierzytelnionych odpisów i wyciągów z ewidencji i statutów partii politycznych. Oznacza to, że każdy, bez konieczności wykazywania interesu prawnego, może przeglądać ewidencję oraz teksty statutów - dodaje. Przeciwni udostępnianiu adresów polityków są oni sami. 

To zaproszenie w najlepszym przypadku do stalkingu, a w najgorszym do ataku. Posłowie podają swoje adresy w oświadczeniach majątkowych, ale te dane są potem zamazywane. Właśnie po to, by nie stwarzać zagrożeń

- mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, którego adres również jet jawny.

Sławomir Nowak nie wyjdzie z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie jego obrońcySławomir Nowak nie wyjdzie z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie jego obrońcy

Więcej o: