Orzeczenie TSUE. Rząd skieruje do TK wniosek ws. "kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją"

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę, że premier Mateusz Morawiecki skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o dotyczący "kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją". Po wydanym przez TSUE, o taki krok zaapelowało - również w środę - kierownictwo PiS.

"Podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 3 marca 2021 odbyła się dyskusja dotycząca przekroczenia kompetencji przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej polegającego na stwierdzeniu wyższości prawa europejskiego nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera. 

Zobacz wideo Wicerzecznik PiS: TSUE użył argumentów wątpliwych

Morawiecki skieruje do TK wniosek ws. "kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP"

Jak dodał, premier Mateusz Morawiecki, mając na celu "zachowanie spójności polskiego systemu prawnego", skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący "kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie". Zawnioskowała o to Rada Ministrów.

O podjęcie przez rząd właśnie takiego kroku zaapelowało wcześniej kierownictwo Prawo i Sprawiedliwości, o czym poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka tej partii Anita Czerwińska.

Julia Przyłębska, prezes TK (fot. Sławomir Kamiński/AG) PiS chce, by orzeczeniem TSUE zajął się TK. Przyłębska wyraziła swoje zdanie

Muller: Nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi

"Zgodnie z utrwalonym, wieloletnim orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi. Potwierdzają to liczne rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, w różnych składach orzekających, od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej" - wskazuje Müller.

Podkreślił też, że do sporów prawnych dotyczących suwerenności państw członkowskich w zakresie kompetencji, które nie zostały przekazane na rzecz Unii Europejskiej, dochodziło już wielokrotnie. 

"Były one jednak jednoznacznie rozstrzygane i wskazywały na nadrzędność norm konstytucyjnych nad prawem europejskim. Takich jednoznacznych rozstrzygnięć dokonały m.in. właściwe sądy lub trybunały w takich państwach jak Niemcy, Francja, Włochy, Dania, Czechy" - zaznaczył Müller.

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie dotyczące powoływania sędziów Sądu Najwyższego. Była to odpowiedź na pytania wniesienie do unijnej instytucji sądowniczej przez Naczelny Sąd Administracyjny. TSUE przeanalizował przepisy, które uniemożliwiały odwołanie się sędziom, którzy nie otrzymali pozytywnej rekomendacji ze strony Krajowej Rady Sądownictwa.

"Kolejne nowelizacje polskiej ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć KRS o przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo Unii" - orzekł TSUE.

TSUE TSUE: Nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo UE

Więcej o: