W sondażu IBSP Hołownia wyprzedził PiS. Badacz kpi: "Ile kosztowało te 31 procent?"

"Ile te 31 proc. kosztowało Szymona Hołownię w IBSP?" - tak najnowszy sondaż IBSP, w którym Polska 2050 Szymona Hołowni wyprzedziła PiS, skomentował Marcin Palade, socjolog i autor opracowań z zakresu preferencji społeczno-politycznych. Do jego wpisu szybko odniósł się am zainteresowany.

W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie portalu StanPolityki.pl ankietowanych zapytano, na jakie ugrupowanie oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę. Badanie zostało przeprowadzone 25-26 lutego na reprezentatywnej grupie 1001 osób.

Jarosław Kaczyński - zdjęcie zrobione podczas posiedzenia Sejmu IX kadencjiNowy sondaż. PiS traci poparcie. Na pierwszym miejscu ruch Szymona Hołowni

W badaniu Prawo i Sprawiedliwość, a więc dotychczasowy lider wszelkich sondaży, zostało zdeklasowane przez Polskę 2050 - za oddaniem głosów na ruch Szymona Hołowni opowiedziało się aż 31,26 proc. uczestników badania (wynik PiS w porównaniu do sondażu IBSP z lutego nie zmienił się, ale wynik ruchu Hołowni jest o nieco ponad 3,5 pkt procentowego wyższy niż w ubiegłym miesiącu).

Zobacz wideo Transfery do ruchu Hołowni. "Na końcu walczymy wszyscy razem z PiS-em"

Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się Koalicja Obywatelska z wynikiem 18,85 proc. oraz Lewica z wynikiem 9,34 proc.

Palade: Ile Hołownia zapłacił za te 31 proc.? Jest odpowiedź lidera Polski 2050 

Do metodologii sondażu IBSP krytycznie odniósł się na Twitterze Marcin Palade, socjolog polityki i autor opracowań z zakresu preferencji społeczno-politycznych.

Ile te 31 proc. kosztowało Szymona Hołownię w IBSP?

- napisał Palade. 

Na wpis zareagował wkrótce sam zainteresowany.

Niech Pan spyta IBSP i Stan Polityki, a potem zadaje pytania z tezą

- odpowiedział Hołownia.

"Więcej luzu. Pan z tym nie powinien mieć - jako człowiek z show biznesu - problemu" - zripostował Palade. 

Tweeta Palade skomentował też Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, w ramach której działa IBSP. 

"Dno dna najgorszego prognostyka w Polsce" - stwierdził Pawłowski. Do wpisu dołączył zestawienie najdokładniejszych prognoz wyborczych przygotowane przez portal sprawdzamysondaze.pl. IBSP zajmuje w nim pierwsze miejsce (trzy prognozy z łącznym błędem 9,54 pkt proc.), a Palade - czwarte (trzy prognozy z łącznym błędem 11,92 pkt proc.)

Więcej o: