Najnowszy sondaż. Ruch Szymona Hołowni deklasuje Prawo i Sprawiedliwość i "bierze" pierwsze miejsce

Prawo i Sprawiedliwość traci fotel lidera i przegrywa z ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni, który zgarnia aż 31,26 proc. głosów - to wyniki najnowszego sondażu parlamentarnego przygotowanego na zlecenie portalu StanPolityki.pl. Z pogarszającymi się wynikami partii rządzącej zbiega się coraz bardziej zaogniony konflikt w Zjednoczonej Prawicy.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Publicznych na zlecenie portalu StanPolityki.pl pokazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego traci poparcie. Ankietowanych zapytano, na jakie ugrupowanie oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę. Badanie zostało przeprowadzone 25-26 lutego na reprezentatywnej grupie 1001 osób (metoda badawcza CATI).

Zobacz wideo Premier o walce z mafiami VAT-owskimi. Czy mija się z prawdą?

Sondaż. PiS traci pozycję lidera, ruch Hołowni wysuwa się na prowadzenie

W sondażu po raz pierwszy od dawna Prawo i Sprawiedliwość traci pozycję lidera - oddanie głosów na partię rządzącą zadeklarowało 26,96 proc. badanych. PiS zostało zdeklasowane przez Polskę 2050 - za oddaniem głosów na ruch Szymona Hołowni opowiedziało się aż 31,26 proc. uczestników badania (wynik PiS w porównaniu do badania z lutego nie zmienił się, ale wynik ruchu Hołowni jest o nieco ponad 3,5 pkt procentowego wyższy niż w ubiegłym miesiącu).

Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się Koalicja Obywatelska z wynikiem 18,85 proc. (strata 1,4 pkt procentowego) oraz Lewica z wynikiem 9,34 proc. (wzrost o 1,8 pkt procentowego w porównaniu do ubiegłego miesiąca). Według wyników badania do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja - poparcie partii zadeklarowało 6,96 proc. ankietowanych (strata 4 pkt procentowych). Z kolei poza parlamentem znalazłyby się PSL (wynik 3,23 proc.) i Agrounia (wynik 3,01 proc.).

Analitycy portalu StanPolityki.pl zwracają uwagę na duże zmiany, które zaszły na scenie politycznej od wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

Gdy porównamy wynik sondażu z ostatecznym wynikiem wyborów parlamentarnych sprzed niespełna 1,5 roku, to zauważymy ciekawą prawidłowość. PiS straciło 16,6 p.p. poparcia, czyli ponad 1/3 od wyborów. Koalicja Obywatelska straciła 8,5 p.p., czyli niecałe 1/3 poparcia z 2019 roku. Lewica, która w wyborach miała 12,56 proc., dziś traci ponad 3 p.p. czyli 1/4 swojego poparcia. PSL straciło 5,3 p.p. czyli prawie 2/3 swojego poparcia. Partią, która korzysta na tych spadkach, jest oczywiście Polska 2050.

- wskazują.

Ruch Hołowni "rośnie" też w innych sondażach, choć zwykle nie przekracza 20 proc. poparcia. 27 lutego opublikowano sondaż pracowni Estymator dla serwisu DoRzeczy.pl - oddanie głosów na ruch Hołowni zadeklarowało w nim 17,1 proc., na KO - 18,2 proc., a na PiS - 37,6 proc. W sondażu IBRiS dla WP Polska 2050 zanotowała z kolei 8 punktów procentowych wzrostu względem badania z ubiegłego miesiąca i plasuje się na trzecim miejscu po PIS i KO z wynikiem 17,5 proc.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. "Pokazali nam figę. Damy po łapie"

W sejmowych kuluarach mówi się o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy i rosnących napięciach między koalicjantami -  Solidarną Polską i Porozumieniem -  a partią rządzącą. W czwartek PiS przegrało głosowanie w Sejmie, bo wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera Piotra Glińskiego na temat Funduszu Wsparcia Kultury poza opozycją niespodziewanie poparła partia Zbigniewa Ziobry. Komentując niesubordynację Solidarnej Polski, Ryszard Terlecki stwierdził: - Jestem za tym, żeby [Solidarna Polska -  red.] nie odchodziła [ze Zjednoczonej Prawicy - . red.], ale są granice cierpliwości. (...) Nie wiedzieliśmy, że tak będzie. Pokazali nam figę. Damy po łapie.

Więcej o: