Osobista rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Chin. Wśród tematów chińskie szczepionki przeciwko COVID

Jacek Gądek, kn
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, a w trakcie rozmowy - jak ustaliła wcześniej Gazeta.pl - poruszono m.in. temat możliwości zakupu przez Polskę produkowanych w Chinach szczepionek przeciwko COVID-19. Te doniesienia potwierdził także później szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.

Zobacz nagranie. Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!

Zobacz wideo

Gazeta.pl ustaliła wcześniej, że Andrzej Duda ma zaplanowaną rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. - Tak, rozmowa była zaplanowana - mówił nam jeden z informatorów. Jak udało nam się dowiedzieć, oprócz technologii 5G prezydenci mieli w planach rozmowę o produkowanych w Chinach szczepionkach przeciwko COVID-19. Taki scenariusz się zrealizował.

Już po podaniu przez naszą redakcję informacji o zaplanowanej rozmowie, doniesienia potwierdził szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski. "Tematem, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, była m.in. kwestia możliwości zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko Covid-19 wyprodukowanych w Chinach" - przekazał.

Rozmowa z Xi Jinpingiem to kolejna aktywność Andrzeja Dudy na odcinku chińskim. I przy tej okazji wyszło, że nie ma chemii miedzy prezydentem a MSZ-em. - MSZ? Oni pełnią rolę służebną wobec prezydenta przy takich rozmowach - mówiła nam osoba z Kancelarii Prezydenta.

Andrzeja Dudę i Xi Jinpinga łączą ciepłe relacje. 9 lutego Duda brał udział w tak zwanym szczycie 17+1, czyli IX Szczycie Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Ze strony państw europejskich najwyższy rangą był prezydent Polski, a obniżenie rangi - jak pisała "Rzeczpospolita" - sugerowało Dudzie MSZ. Inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej - Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Estonia - wydelegowały ministrów, a nie głowy państw.

- Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje działań władz Chin w tym zakresie, takich jak chociażby zniesienie administracyjnych ograniczeń dla importu towarów rolno-spożywczych z Polski - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego Szczytu Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Jak podkreślał, "rozmawiamy o pandemii i możliwościach powrotu naszych gospodarek na ścieżkę rozwoju. Nie mam wątpliwości, że osiągniemy ten cel szybciej, gdy nasze relacje handlowe będą bardziej zbilansowane".

Chiny prowadzą ofensywę ukierunkowaną na obronę interesów swoich firm oferujących technologię 5G, zatem z pewnością to temat do rozmowy. A także zmiany prawa pozwalające na eliminację chińskich firm i aplikacji - np. serwisu TikTok - z polskiego rynku.

Gospodarka i handel to główne tematy relacji polsko-chińskich. Chiny prowadzą jednak "dyplomację szczepionkową" - jeden z chińskich koncernów - Sinopharm - produkuje swój preparat przeciw COVID-19. Korzystają z niego już Węgry, a premier Viktor Orban zaszczepił się właśnie chińską szczepionką - Węgry póki co jako jedyny kraj UE dopuściły tę szczepionkę do obrotu i zamierzają nią szczepić swoich obywateli.

Więcej o: