Sędzia Igor Tuleya chciał znów orzekać. Wyrok sądu "nie wpływa na zmianę stanowiska prezesa"

Sędzia Igor Tuleya chciał wrócić do pracy, jednak nie zgodził się na to jego pracodawca. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał oświadczenie, z którego wynika, że wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie "nie wpływa na zmianę stanowiska prezesa".

Około godziny 8:30 w poniedziałek 1 marca sędzia Igor Tuleya przyszedł do Sądu Okręgowego w Warszawie. Powołując się na piątkowy wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, że Tuleya "jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego RP z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania", złożył pismo, wnioskując o przywrócenie do pracy

- Składam pismo u prezesa. Później trzeba czekać na jego ruch. Podejrzewam jednak, że decyzja już zapadła, niekoniecznie w tym budynku. To kolejna szansa dla prezesa sądu, by opowiedział się, czy stoi po jasnej, czy po ciemnej stronie mocy. Po stronie prawa, czy wprost przeciwnie, niszczy sądy - mówił Igor Tuleya, o czym pisał TVN24

Sędzia Igor Tuleya nie wróci do pracy. "Konieczność respektowania uchwały Izby Dyscyplinarnej SN"

Decyzja rzeczywiście zapadła - jak informuje Polskie Radio 24, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał oświadczenie, z którego wynika, że sędzia Igor Tuleya nadal pozostaje zawieszony w obowiązkach służbowych, bo "rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie wpływa na zmianę stanowiska prezesa warszawskiego sądu okręgowego w tej sprawie". W oświadczeniu wskazano, że orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie rozstrzygnęło jedynie kwestię zasadności postanowienia wydanego przez Igora Tuleyę o zawieszeniu postępowania karnego.

Zobacz wideo Tomczyk: PiS przejmuje sądy, żeby przed nimi nie odpowiadać

"Powyższe rozstrzygnięcie nie wpływa na zmianę stanowiska Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie w zakresie konieczności respektowania uchwały Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej z dnia 18.11.2020 r. o zgodzie na pociągnięcie sędziego Igora Tuleyi do odpowiedzialności karnej i zawieszeniu w obowiązkach służbowych" - czytamy w komunikacie.

Igor Tuleya nie może orzekać od listopada 2020 roku. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła mu wówczas immunitet, a sędzia został zawieszony w obowiązkach służbowych. 

Więcej o: