Paweł Kowal o sprawie Jolanty Brzeskiej. "To porażka systemu sprawiedliwości"

- [Sprawa Jolanty Brzeskiej - przyp. red.] to porażka systemu sprawiedliwości - powiedział w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Paweł Kowal. - Jest to też porażka, muszę to powiedzieć wyraźnie, klasy politycznej w nie tylko ostatnich 10 latach, bo to jest brak klarownych przepisów, brak klarownych zasad reprywatyzacji - podkreślił polityk.

Mija 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. W 2011 roku jej spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim. Do dzisiaj nikomu nie postawiono zarzutów w tej sprawie. - Jest to porażka systemu sprawiedliwości, dlatego że, mimo iż na sprawę Jolanty Brzeskiej przez lata zwrócone były oczy wszystkich osób: osób dobrej woli, osób uczciwych, wszyscy patrzyli, jak zostanie ta sprawa poprowadzona, to mamy nic. Jest to też porażka, muszę to powiedzieć wyraźnie, klasy politycznej w nie tylko ostatnich 10 latach, bo to jest brak klarownych przepisów, brak klarownych zasad reprywatyzacji. To przecież nie chodzi tylko o Jolantę Brzeską, chociaż to było morderstwo, bo jestem przekonany o tym, że tak było i tak wynika z tych szczątkowych informacji, które mamy, ale to jest kwestia wielu, wielu nieszczęść ludzi, którzy zostali wyrzuceni ze względu na dziką reprywatyzację - powiedział Paweł Kowal.

Kwestia kwoty wolnej od podatku

Polityk odniósł się także do konwencji Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Recepta na kryzys", podczas której przedstawiono wiele pomysłów. - To, co trzeba szybko rozwiązać, to jest kwestia kwoty wolnej od podatku. To była także kwestia zobowiązania prezydenta Dudy z kampanii wyborczej. Ja uważam, że mamy dwa aspekty sprawy: jeden - sama kwota wolna od podatku, jedna z najniższych w Europie (...), a druga sprawa to problem prawny i kłamstwa w życiu publicznym. To było tak twarde zobowiązanie ze strony wielu polityków, a szczególnie w kampanii prezydenta Andrzeja Dudy, że powinno to być już załatwione. Mamy prawo się tego domagać - podkreślił poseł.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie