Obostrzenia. Od soboty 27 lutego nowe zasady. Maseczki - tak, przyłbice i szaliki - nie

W sobotę 27 lutego weszły w życie nowe obostrzenia związane z rozwojem pandemii koronawirusa. Ostrzejsze restrykcje dotyczą województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna. W całym kraju zmieniły się z kolei zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Maseczki są teraz obowiązkowe. A przyłbice, szaliki i apaszki nie są już ich ekwiwalentem.

W ostatnich kilku dniach Ministerstwo Zdrowia w swoich codziennych raportach informowało, że liczba zakażeń zaczęła przekraczać 10 tysięcy. To szczególnie niepokojące, jeśli zestawi się te liczby ze statystykami sprzed tygodnia. Wynikiem tego było zaostrzenie panujących restrykcji.

Wielkanoc 2021 z obostrzeniami? Czy komunie zostaną przesunięte na lato?Wielkanoc 2021 z obostrzeniami? Czy komunie zostaną przesunięte na lato?

Obostrzenia. Zmiany w Warmińsko-Mazurskiem od 27 lutego

Z uwagi na to, że spośród wszystkich testów wykonywanych w województwie warmińsko-mazurskim, aż 1/3 z nich daje pozytywny wynik, rząd zaostrzył zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Od 27 lutego ponownie zamknięte zostają hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. W ograniczonym zakresie działać za to mogą galerie handlowe (otwarte mogą być apteki, drogerie, sklepy spożywcze i salony prasowe).

Ze względów bezpieczeństwa podjęto również decyzję o powrocie uczniów klas I-III do nauczania zdalnego. W ostatnich dniach pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymywało średnio 7 proc. pracowników przedszkoli i żłobków, przez co zmiana sposobu nauczania była wręcz wymuszona.

Obostrzenia. Zmiany dot. ochrony ust i nosa oraz przyjazdu do Polski

Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej, od soboty zmianom ulega również dopuszczalny sposób zakrywania ust i nosa. Podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu noszenia przyłbic, szalików czy chust, jako ochrony przed koronawirusem, bo nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią przed zakażeniem tak skutecznie, jak maseczki.

Wojciech AndrusiewiczObostrzenia rozleją się na kolejne regiony? MZ wskazało dwa województwa

Wprowadzono też nakaz odbycia kwarantanny przez osoby wracające z Czech i Słowacji. Dotyczy to również osób przekraczających granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Zobacz wideo Dr Skirmuntt: Brytyjska odmiana wirusa może być w Polsce od dawna
Więcej o: