"Czarno na białym" o karierze Daniela Obajtka. Prokuratura Ziobry nagle umorzyła śledztwo w jego sprawie

"Czarno na białym" pokazało drogę, jaką przeszedł Daniel Obajtek od pracy w Elektroplaście, przez urząd gminy Pcim, po zarządzanie PKN Orlen. Przypomniano także zarzuty, które w przeszłości postawiono obecnemu prezesowi paliwowego giganta. Postępowania wobec niego zostały umorzone w 2017 roku.

W materiale "Czarno na białym" TVN24 przedstawiono sylwetkę prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Ostatnimi czasy o szefie koncernu jest głośno między innymi za sprawą kolejnych tytułów, które przyznawały mu media - Człowieka Wolności tygodnika "Sieci" czy Człowieka Roku "Wprost". Szerokim echem odbiły się także pełne pochlebstw słowa Jarosława Kaczyńskiego o Obajtku. - Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu - mówił w prorządowej telewizji wPolsce.pl prezes PiS

Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenJarosław Kaczyński zachwala Daniela Obajtka: Ma coś takiego, co daje pan Bóg

W "Czarno na białym" o zarzutach wobec Daniela Obajtka

Reporterzy "Czarno na białym" przypomnieli sprawy, które rzucają się cieniem na prezesa Orlenu. Chodzi m.in. o sprawę Elektroplastu, firmy, prowadzoną przez wujów Obajtka. Gdy odszedł z przedsiębiorstwa, w firmie doliczono się nieścisłości w księgach rachunkowych. - Do firmy trafiały faktury z surowców, które zamawiał. Natomiast surowiec faktycznie nigdy nie trafiał - mówił w 2017 roku w TVN24 Roman Lis, syn właściciela Elektroplastu. Firma miała stracić na oszustwach ok. 1,5 mln zł, a korzyści Obajtka miały wynieść ok. 700 tys. 

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Obajtka mieli obciążyć przestępcy. Sprawą zajęła się prokuratura. - Zostałem sprawdzony z majątku od 18. roku życia, próbowano za wszelką cenę mi coś udowodnić. To nie była prawda, nic nie zostało mi udowodnione - bronił się w rozmowie z "Wprost" Obajtek. Akt oskarżenia w sprawie Elektroplastu ostatecznie wycofano z sądu.

Kolejny zarzut dotyczył przyjęcia łapówki w wysokości 50 tys. zł za rzekome ustawienie przetargu w gminie Pcim. W 2013 roku Obajtek został przesłuchany w prokuraturze. Sąd nie zgodził się się na zastosowanie aresztu. - To powinien być powód do tego, by wyłączyć pana Obajtka z konkursu - mówi w "Czarno na białym" Grażyna Kopińska, autorka raportu "Stanowiska publiczne jako łup polityczny", przygotowanego na zlecenie Fundacji Batorego

Jak słyszymy w reportażu, gdy prokuratorem generalnym jest Zbigniew Ziobro, sprawa Obajtka "wędruje do kolejnych prokuratur". W czerwcu 2017 śledczy w Krakowie zażądała zwrotu akt z sądu, następnie postępowanie zostało umorzone. 

Komunikat Orlenu ws. zarzutów

Niedawno sprawę zarzutów przypomnieli w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej. Po tym Orlen wystosował oświadczenie. "W nawiązaniu do briefingu prasowego (...) informujemy, że w stosunku do Prezesa PKN ORLEN, Daniela Obajtka żaden sąd nie wydał jakiegokolwiek wyroku stwierdzającego popełnienie przestępstwa. Dotyczy to również rzekomych nieprawidłowości w postępowaniach przetargowych, o których wspominali parlamentarzyści" - napisano w komunikacie.

Prezesa zarządu PKN Orlen Daniel ObajtekOrlen odpowiada posłom KO ws. Obajtka. Żaden sąd nie wydał wyroku

Potwierdzeniem jest uzasadnienie postanowienia Prokuratury Krajowej Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie wydanego w czerwcu 2017 r. o umorzeniu postępowań. Co więcej, postanowienie to zostało utrzymane w mocy przez Sąd Okręgowy w Krakowie decyzją z dnia 29.12.2017 r., który uznał, że przedstawione zarzuty były bezzasadne. Bezpodstawne przywoływanie zarzutów wobec Prezesa Daniela Obajtka jest nieuprawnione i celowo wprowadza opinię publiczną w błąd - podkreślono.

Więcej o: