Piotr Müller o nowych obostrzeniach. Szczegóły rozporządzenia najpóźniej w piątek. Jest jedna zmiana

Piotr Müller przekazał, że w czwartek lub najpóźniej w piątek z samego rana opublikowane zostanie rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń. Dokument ma mieć charakter jednolity, czyli zbierać w jednym akcie wszystkie wcześniejsze nowelizacje związane z restrykcjami.
Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"

Rzecznik rządu poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że trwa głosowanie obiegowe nad nowym rozporządzeniem w sprawie obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. - Spodziewam się, że dzisiaj zostanie to głosowanie zakończone i jeszcze dzisiaj albo najpóźniej jutro z samego rana zostanie opublikowane to rozporządzenie. Od tej chwili to będzie jeden dokument łączący wszystkie regulacje z ostatnich tygodni tak, aby był bardziej czytelny - dodał.

Piotr Müller pytany o nowe obostrzenia. Co z kwarantanną dla pracowników transgranicznych?

Od soboty 27 lutego wprowadzona zostaje obowiązkowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Czech lub Słowacji. Nie będą musiały się jej poddać jedynie osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki lub posiadające negatywny wynik testu zrobiony najpóźniej na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Rzecznika rządu zapytano, co z tak zwanymi pracownikami transgranicznymi.

Piotr Müller odparł, że osoby te, zgodnie z projektem rozporządzenia, będą zwolnione z obowiązku posiadania badania. Dzięki temu będą mogły przekraczać granicę w sposób, który nie utrudni im kontynuowania obowiązków zawodowych. - W pozostałym zakresie, w szczególności turystów, te obostrzenia będą obowiązywały - podkreślił.

Minister Przemysław CzarnekPowrót uczniów do szkół? Czarnek: Raczej trzeba martwić się o młodsze roczniki

Pomoc dla Warmii i Mazur? "Mechanizmy finansowe, które funkcjonują, są do wykorzystania"

Od soboty większe obostrzenia (zamknięcie kin, teatrów, hoteli, galerii handlowych czy basenów i ośrodków sportowych) zaczną obowiązywać także w województwie warmińsko-mazurskim. Rzecznik został zapytany, czy w związku z tą sytuacją rząd przewiduje pomoc dla regionu i przedsiębiorców poszkodowanych branż.

Piotr Müller podkreślił, że funkcjonują już mechanizmy pomocy, takie jak Tarcza Antykryzysowa czy Finansowa. - Polski Fundusz Rozwoju właśnie między innymi do tej najbardziej w tej chwili poszkodowanej branży kieruje swoje główne środki finansowe z drugiej tarczy finansowej, czyli do branży hotelarskiej, branży restauracyjnej, branży rozrywkowej. Beneficjentami tych tarcz są głównie te podmioty, w związku z tym w tym zakresie oczywiście te podmioty będą mogły korzystać - odpowiedział.

- Jeżeli będzie taka potrzeba w szerszym zakresie, w następnych tygodniach czy miesiącach, jesteśmy otwarci na dyskusję w tym zakresie. Natomiast w tej chwili te mechanizmy finansowe, które funkcjonują, są do wykorzystania właśnie przez te podmioty - stwierdził rzecznik rządu.

Horban o Warmii i Mazurach: Efekt odwiedzin rodaków z Wielkiej BrytaniiHorban o Warmii i Mazurach: Efekt odwiedzin rodaków z Wielkiej Brytanii

Więcej o: