Starachowice. Sanepid podjął decyzję ws. mszy z udziałem m.in. Jarosława Kaczyńskiego. "Umorzenie"

Starachowicki sanepid podjął decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie ewentualnego złamania obostrzeń sanitarnych przez Jarosława Kaczyńskiego i polityków PiS. Postępowanie dotyczyło zachowania polityków podczas mszy świętej w połowie stycznia. Forum Unii Młodych, które złożyło zawiadomienie, zaskarżyło decyzję.

Msza święta w intencji zmarłej Jadwigi Kaczyńskiej odbyła się 16 stycznia w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego w nabożeństwie uczestniczyli posłanki i posłowie PiS Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Agata Wojtyszek oraz senator Krzysztof Słoń. Według Forum Unii Młodych politycy nie przestrzegali zasad dystansu społecznego. Na zdjęciach z uroczystości widać, że Jarosław Kaczyński wygłaszał przemówienie bez założonej maseczki ochronnej.

Jarosław Kaczyński nie zostanie ukarany. Sanepid umorzył postępowanie

Po ponad miesięcznym postępowaniu, sanepid w Starachowicach zdecydował o umorzeniu sprawy mszy św. z udziałem polityków partii rządzącej - informuje Onet. - Dokonując szczegółowej analizy stanu faktycznego, uznano, że brak jest podstaw formalnoprawnych do nałożenia kary administracyjnej na organizatora, jakim był ksiądz proboszcz parafii Wszystkich Świętych - powiedziała Ewa Dróżdż ze starachowickiego sanepidu.

Piotr Ikonowicz o kandydowaniu na RPO: Nie mam nic przeciwkoPiotr Ikonowicz o kandydowaniu na RPO: Nie mam nic przeciwko

Dróżdż podkreśliła, że organizator wydarzenia zadbał o to, aby przestrzegano limitu osób uczestniczących w uroczystości. Przed wejściem do kościoła została umieszczona tabliczka informująca o limicie osób, a po osiągnięciu maksymalnej liczby gości do środka kościoła, ani na teren wokół niego nikogo już nie wpuszczano. - Uczestnicy mieli na twarzach maseczki i zachowali odpowiednie odstępy. Wyjątek stanowiło sześć osób siedzących w pierwszej ławce. Tam nie było dystansu półtora metra, ale w naszej ocenie jest jednak brak podstaw prawnych do nałożenia kary administracyjnej na organizatora mszy - dodała Dróżdż w rozmowie z Onetem.

Unia Młodych zaskarżyła decyzję sanepidu

Forum Unii Młodych, organizacja, która złożyła do sanepidu wniosek o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego i polityków PiS, nie zgadza się z rozstrzygnięciem. Przedstawiciele organizacji poinformowali, że do sanepidu zostało złożone odwołanie.

Dawid JackiewiczPrzyszłość 5.0. Z nową partią powiązany jest b. minister w rządzie Szydło

"To idealnie pokazuje, jak traktowani są zwykli obywatele, a jak politycy PiS! Starachowicki Sanepid wydając taką decyzję, upolitycznił swoją instytucję, na co nie ma naszej zgody. Decyzja jest nieprawomocna, a Unia Młodych wniosła już odwołanie, zaskarżając ją w całości" - przekazał na Facebooku Patryk Stępień, jeden z liderów Unii Młodych.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"
Więcej o: