Przyszłość 5.0. Z nową partią związany jest były minister w rządzie Beaty Szydło

13 stycznia 2021 r. do sądowego rejestru partii politycznych trafiła Przyszłość 5.0. Jak informuje "Rzeczpospolita", z ugrupowaniem powiązanych jest kilku ważnych polityków prawicy, w tym Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa za kadencji premierki Beaty Szydło.

Przyszłość 5.0 powstała na fundamencie założonej w czerwcu 2019 r. fundacji Instytut Jana Olszewskiego. Jej prezesem jest Wojciech Sadren, były czołowy działacz Ruchu Odbudowy Polski (partii założonej w 1995 r. przez byłego premiera), a w zarządzie zasiadają m.in. Tomasz Markowski i Dawid Jackiewicz. Ten ostatni był w latach 2015-2016 ministrem Skarbu Państwa w rządzie Beaty Szydło. Markowski i Jackiewicz również byli związani z ROP.

O ile wspomniana trójka jest obecnie poza wielką polityką, to w radzie Instytut Olszewskiego zasiadają już PiS i KO: Bartosz Kownacki, Zbigniew Girzyński (obaj reprezentują PiS) oraz Paweł Poncyljusz (KO).

Zobacz wideo Transfery do ruchu Hołowni. "Na końcu walczymy wszyscy razem z PiS-em"

Przyszłość 5.0. Środowisko związane z ROP i Instytutem Olszewskiego założyło nową partię polityczną

Jak przypomniała "Rzeczpospolita", osoby związane z instytutem założyły w 2020 r. stowarzyszenie Przyszłość 5.0 (w jego zarządzie znaleźli się Sadren, Markowski i Jackiewicz), a następnie partię Przyszłość 5.0. Jak wynika z rejestru partii politycznych, partię została zgłoszona do ewidencji we wrześniu 2020 r., a jej rejestracja (na razie nieprawomocna) nastąpiła 13 stycznia 2021 r. 

"Partia 'Przyszłość 5.0' [...] jest ogólnopolską partią polityczną utworzoną z myślą o sprostaniu współczesnym wyzwaniom stawianym przed Państwem i Narodem Polskim w XXI wieku. Partia może posługiwać się również skrótem Przyszłość" - czytamy w statucie nowego ugrupowania.

Członkowie zarządu Instytutu Olszewskiego i stowarzyszenia Przyszłość 5.0 nie kryją w rozmowie z "Rz", że nowo utworzona partia jest z nimi związana.

- Działamy w stowarzyszeniu, a niektóre osoby spośród nas postanowiły iść krok dalej i zarejestrować partię [...]. Trudno zaprzeczać, że jeśli jakaś organizacja zakłada partię, to nie ma celów politycznych. Jednak budowanie perspektywy politycznej wymaga czasu, a w sytuacji, gdy toczy się wyniszczająca bitwa między dwiema armiami, ciężko między nie wchodzić - wyjaśnił Markowski, dodając, że partia pracuje obecnie nad stworzeniem programu. 

Girzyński: O aktywności partii Przyszłość 5.0 nie mam wiedzy

W komitecie założycielskim partii próżno szukać znanych polityków. Przewodniczącym komitetu założycielskiego jest Krzysztof Kalinowski, członek zarządu Stowarzyszenia Przyszłość 5.0. Co więcej, posłowie działający w Instytucie Olszewskiego wydają się zaskoczeni powołaniem do życia nowej inicjatywy związanej z ich środowiskiem.

- Jestem byłym członkiem ROP, a to premier Olszewski skłonił mnie do zaangażowania się w politykę. Działam w instytucie, lecz o aktywności partii nie mam wiedzy - powiedział "Rzeczpospolitej" Zbigniew Girzyński.

Z kolei Paweł Poncyljusz o partii Przyszłość 5.0 dowiedział się dopiero od dziennikarzy.