Lewica forsuje kandydaturę Piotra Ikonowicza na RPO. On sam pisze, że funkcja "pomogłaby pomagać"

Piotr Ikonowicz przyszłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Taką kandydaturę proponują m.in. posłowie Lewicy. Sam zainteresowany w opublikowanym na Facebooku krótkim oświadczeniu wyraził zgodę. "Nie mogę przecież zrezygnować z instrumentu, który pomógłby mi pomagać ludziom skuteczniej niż czynię to obecnie" - stwierdził.

W ubiegłym tygodniu Senat nie wyraził zgody na powołanie wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciw było 51 senatorów, za 48, a 1 senator wstrzymał się od głosu. Decyzja Senatu oznacza, że procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich rozpoczyna się od nowa. Rezygnację z ponownego kandydowania ogłosiła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Główna Koordynatorka ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, którą popierało ponad tysiąc organizacji.

Politycy Lewicy w mediach społecznościowych wskazali na kandydaturę działacza społecznego Piotra Ikonowicza, od lat pomagającemu m.in. osobom, którym grozi eksmisja.

"Potrzebujemy Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie bezkompromisowy. Który stanie po stronie wykluczonych, ofiar reprywatyzacji, eksmitowanych, bezdomnych, kobiet. Który będzie walczył o sprawiedliwość społeczną. Taką osobą jest Piotr Ikonowicz. Chciałabym, żeby został RPO" - napisała na Twitterze posłanka Lewicy Marcelina Zawisza.

Z kolei poseł Maciej Konieczny stwierdził, że "w Polsce nie może przebić się myśl, że prawa socjalne, pracownicze, lokatorskie to są prawa obywatelskie". "Kto nie jest w stanie zabezpieczyć podstawowych potrzeb, ten nie może być wolny. Właśnie dlatego Polsce świetnie by zrobił Piotr Ikonowicz w roli Rzecznika Praw Obywatelskich" - dodał.

Piotr Ikonowicz kandydatem na RPO? "Nie mam nic przeciwko"

Piotr Ikonowicz w oświadczeniu wydanym w środę późnym popołudniem stwierdził, że "nie ma nic przeciwko temu". "Nie mogę przecież zrezygnować z instrumentu, który pomógłby mi pomagać ludziom skuteczniej, niż czynię to obecnie. Propozycję tę uważam za wielki komplement pod adresem nas wszystkich, którzy w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej staramy się bronić ofiar systemu. Dziękuję, a właściwie to dziękujemy!" - skomentował.

Kandydatura Piotra Ikonowicza nie została jeszcze oficjalnie zgłoszona.

Piotr Ikonowicz jest założycielem i szefem Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. W latach 1992-2001 przewodniczył Polskiej Partii Socjalistycznej, a w latach 2003-2011 Nowej Lewicy. Dwukrotnie pełnił mandat posła (w latach 1993–2001). W 2000 r. kandydował na urząd prezydenta RP, a w 2018 r. na prezydenta stolicy.

W styczniu przewodnicząca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej Agata Nosal-Ikonowicz i Piotr Ikonowicz otrzymali z rąk Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara Odznaki Honorowe RPO za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka.

- Dla wielu ludzi w Polsce stali się oni symbolem, znakiem firmowym walki o godność i przeżycie, szczególnie w środowiskach dotkniętych biedą, wykluczeniem czy bezdomnością. Jak myślę o Państwa dorobku, to spoglądam na swoją drogę życiową. W latach 2012-2015  rozgorzała w Polsce poważna dyskusja nt. konsekwencji transformacji, biedy, umów śmieciowych i eksmisji. Jak patrzę na Państwa, to myślę, że Państwo wyprzedali epokę, bo mówiliście o tym wcześniej. I musieli Państwo poczekać, aby to się przebiło do tzw. mainstreamu - stwierdził podczas uroczystości RPO Adam Bodnar.

Zobacz wideo Czy Jan Maria Rokita ma szansę na zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich? (wypowiedź z 18 lutego)
Więcej o: