Wniosek Manowskiej do TK. "Nie będę zaskoczony, iż datę zapamiętamy jako koniec jawności władz publicznych"

I prezeska Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za niekonstytucyjne niektórych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. W ocenie prawników pismo Manowskiej zmierza do ograniczenia jawności.

O sprawie poinformował na Twitterze Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. "16 lutego I Prezes SN złożyła do TK wniosek o uznanie niekonstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej K 1/21 w tak obszernym zakresie, że nie będę zaskoczony, iż tę datę zapamiętamy jako koniec jawności władz publicznych" - napisał.

Małgorzata Manowska złożyła wniosek do TK ws. przepisów dotyczących jawności

Do jego wpisu odniósł się Krzysztof Michałowski, prawnik, do niedawna członek zespołu prasowego Sądu Najwyższego. "Pamiętać należy, że podobna próba miała miejsce już w 2013 r., ale prezes Gersdorf wpierw z końcem 2014 r. wniosek zmodyfikowała (głośny temat outsourcingu, bo PPSN był reprezentowany przez kancelarię), a w kwietniu 2017 r. wniosek ostatecznie wycofała" - stwierdził.

Treść wniosku Małgorzaty Manowskiej do Trybunału Konstytucyjnego zamieścił na Twitterze Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. 

Jak czytamy we wniosku, I prezeska SN domaga się zmian przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej "w zakresie, w jakim nie konkretyzują pojęć: 'władze publiczne', 'inne podmioty wykonujące zadania publiczne', 'osoby pełniące funkcje publiczne' i 'związek z pełnieniem funkcji publicznych', przez co w sposób nieuprawniony poszerzają rozumienie podmiotów obowiązanych do udostępnienia informacji publicznej". 

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Młodzi powiedzieli jakiej Polski by chcieli, a jaką Polskę urządzili im starsi
Więcej o: