CBOS: Ponad połowa Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku

CBOS zbadał, jak przedstawiały się nastroje społeczne w lutym 2021 roku. Od listopada można zauważyć nieznaczną poprawę, jednak nadal ponad połowa Polaków negatywnie ocenia sytuację w kraju.

W lutym 32 proc. badanych w sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) uznało, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. To o 3 punkty procentowe więcej niż w zeszłym miesiącu. Bez zmian (54 proc.) jest odsetek osób, które negatywnie oceniają rzeczywistość. Problemy z określeniem się ma natomiast 17 proc. badanych. 

W ostatnim czasie najbardziej negatywne nastroje społeczne uwidoczniły się w listopadzie zeszłego roku. Zaledwie 22 proc. ankietowanych opowiadało się wówczas za stwierdzeniem, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnie uważało natomiast aż 64 proc. respondentów. 

Parametr oceny sytuacji w kraju - CBOS.Parametr oceny sytuacji w kraju - CBOS. fot. CBOS.pl (www.cbos.pl/PL/trendy/trendy.php?trend_parametr=sytuacja_w_kraju)

Szczepienia / Poznań Sondaż CBOS: 33 proc. Polaków nie chce szczepić się przeciw koronawirusowi

Sondaż CBOS - nastroje społeczne w 2021 roku. Co przyniesie przyszłość?

Na pytanie "Jak Pan(-i) sądzi, czy w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce poprawi się, pogorszy czy też się nie zmieni?", 21 proc. ankietowanych opowiedziało, że poprawi się, natomiast 39 proc. prognozowało jej pogorszenie. Najwięcej, bo 39 proc. oceniło, że sytuacja pozostanie bez zmian. 10 proc. nie miało natomiast na ten temat zdania. 

Szymon Hołownia Sondaż CBOS. Spada poparcie dla PiS i PO. Wzrost zaufania do Hołowni

Sytuacja materialna Polaków 

Centrum zapytało Polaków także o sytuację materialną. 21 proc. badanych przewiduje, że ich warunki poprawią się w ciągu najbliższego roku, 13 proc., że pogorszą, 66 proc. uważa natomiast, że nie zmienią się. 

Badanie zostało przeprowadzone w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej grupie 1179  pełnoletnich Polaków w dniach od 1 do 11 lutego 2021 roku. Mogli oni samodzielnie wybrać jedną z trzech metod badania: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera, wywiad telefoniczny lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. W każdym przypadku ankieta miała jednak taki sam zestaw pytań. 

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Młodzi powiedzieli jakiej Polski by chcieli, a jaką Polskę urządzili im starsi
Więcej o: