Uniwersytet Jagielloński odnosi się do wykazu pism naukowych. "Przyjęty z naruszeniem prawa"

"Zmiany (...) zostały podjęte w sposób nietransparentny i bez oparcia w eksperckiej analizie poziomu naukowego i znaczenia zamieszczonych w wykazie czasopism naukowych" - podkreślili w oświadczeniu senatorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodali, że wykaz został przyjęty z naruszeniem prawa.

W lutym Ministerstwo Nauki i Edukacji opublikowało nowy wykaz punktowanych czasopism naukowych. Dokonane w nim zmiany odbiły się szerokim echem w środowisku akademickim, ponieważ na zaktualizowaniu listy znacznie zyskały pisma zajmujące się teologią i prawem kanonicznym i tytuły wydawane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, czyli alma mater ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

"Zmiany zostały podjęte w sposób nietransparentny"

Do wykazu odniósł się Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaniem jego członków został "przyjęty z naruszeniem prawa". "Przyczyni się do podważenia ewaluacji dyscyplin naukowych, która ma zostać przeprowadzona w 2022 roku. Może być to podstawą do skarg kierowanych do sądów administracyjnych przeciwko decyzjom o przyznaniu oceny dyscyplinom naukowym reprezentowanym w poszczególnych uczelniach" - czytamy na stronie UJ.

"Zmiany wprowadzone do wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych zostały podjęte w sposób nietransparentny i bez oparcia w eksperckiej analizie poziomu naukowego i znaczenia zamieszczonych w wykazie czasopism naukowych. Niektóre czasopisma naukowe o lokalnym znaczeniu uzyskały punktację podobną do uznanych czasopism naukowych o znaczeniu międzynarodowym. Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych nie odzwierciedla więc w pełni znaczenia poszczególnych czasopism naukowych, przyznając niektórym z nich nadmiernie wysoką pozycję, a deprecjonując znaczenie innych czasopism naukowych uznanych w środowisku akademickim" - podkreślono w komunikacie.

"Senatorowie zwrócili ponadto uwagę, że zgodnie z obowiązującymi zasadami ewaluacji dyscyplin naukowych wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych zawarty w załączniku do komunikatu Ministra Edukacji i Nauki z 9 i 18 lutego będzie miał zastosowanie także do oceny publikacji ogłoszonych w latach 2019-2020. Wszystkie przedstawione w uzasadnieniu argumenty mogą stanowić podstawę do podważenia ewaluacji dyscyplin naukowych, która ma zostać przeprowadzona w 2022 roku" - czytamy na stronie internetowej uczelni.

Zobacz wideo Otyłość większym problemem wśród dziewczynek niż wśród chłopców? "Radziłbym wsłuchiwać się w język polski, którym posługuję się dość precyzyjnie"
Więcej o: