Witek o piątce dla zwierząt i projekcie Dudy ws. aborcji: "Zamrażarka" mieści w sobie znacznie więcej

Podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła zestawienie ustaw, którymi zajmie się parlament w najbliższym czasie. Marszałkini Sejmu przyznała, że nie wiadomo, kiedy będą rozpatrzone poprawki do piątki dla zwierząt i prezydencka ustawa ws. aborcji.

Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej przed rozpoczynającym się posiedzeniem Sejmu mówiła o ustawach, które będą głosowane w środę i czwartek. Marszałkini Sejmu zwróciła szczególną uwagę na ustawę o czternastej emeryturze, ustawę o podwyższeniu emerytur w związku z waloryzacją, ustawę o Sądzie Najwyższym oraz ustawę o bezpieczeństwie pieszych w ruchu drogowym. W obradach izby uwzględniono również informację premiera na temat przygotowań do ewentualnej powodzi. O uzupełnienie porządku obrad o ten punkt wnioskowała Koalicja Polska.

Zobacz wideo Co dalej z "piątką dla zwierząt". Komentuje Małgorzata Tracz

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro na sali plenarnej - podczas bloku głosowań (m.in. nad prezydenckimi ustawami o SN , KRS i zmianie nazwy Biura Ochrony Rządu na SOP). Warszawa, Sejm, 8 grudnia 2017"Totalna awantura". W rządzie PiS jest jak w ulubionym powiedzeniu Kaczyńskiego

Temat jest aktualny i wiem, że niepokoi wielu obywateli, w związku z tym uwzględniłam tę informację. Ona będzie w czwartek - dosyć późno, ponieważ te dwa dni są bardzo pracowite i nie wszystkie wnioski opozycji udało się uwzględnić

- mówiła Elżbieta Witek.

Informacja bieżąca podczas posiedzenia Sejmu będzie należała do Koalicji Polskiej i będzie dotyczyła krajowego planu odbudowy.

Prezydencka ustawa o aborcji i piątka dla zwierząt w sejmowej zamrażarce

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" pytała Elżbietę Witek o termin procedowania prezydenckiej ustawy dotyczącej aborcji oraz poprawek Senatu do ustawy o piątce dla zwierząt, która czeka od połowy października.

Projektów ustaw, które wpłynęły do Sejmu, jest bardzo dużo. Nie wszystkie jesteśmy w stanie procedować, stąd ta słynna "zamrażarka" mieści sobie znacznie więcej projektów ustaw niż tylko te dwa. Będą procedowane, kiedy będziemy mieli na to czas

- odpowiedziała marszałkini Sejmu i przyznała, że nie ma wyznaczonego konkretnego terminu dla tych dwóch ustaw. Projekty są procedowane według kolejności i aktualności. Tak samo Elżbieta Witek odpowiedziała na pytanie o termin rozpatrzenia senackiej ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorców i branż zamkniętych lub dotkniętych obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa.

Witek nie przyznała z ręką na sercu, że PiS ma sejmową większość

Elżbieta Witek była pytana również o to, czy z ręką na sercu przyzna, że Prawo i Sprawiedliwość na pewno ma większość w Sejmie przed rozpoczynającym się posiedzeniem.

Pewni możemy być tylko dwóch rzeczy - śmierci i podatków. Proszę nie żądać ode mnie przysięgi z ręką na sercu, bo nie taka moja rola

- dodała marszałkini.

Dziennikarze poruszyli także temat autopoprawki do projektu tzw. ustawy mandatowej zaproponowanej przez PiS. Według nowego rozwiązania obywatel nie mógłby odmówić przyjęcia mandatu karnego. - Jako marszałek mogę tylko czekać na taką poprawkę, na razie jej nie ma, w związku z tym nie procedujemy - przyznała Elżbieta Witek.

KrowaPiątka dla zwierząt, ubój rytualny - co to jest? Co oznaczają?

Więcej o: