Krzysztof Śmiszek o IPN: To "Instytut Promowania Nazioli", należy go zlikwidować

Krzysztof Śmiszek z Lewicy uważa, że należy zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej, a zgromadzone w instytucji akta przekazać do innych archiwów. - Z tym trzeba skończyć (...) IPN nie jest dzisiaj Instytutem Pamięci Narodowej, to jest "Instytut Promowania Nazioli" - powiedział.

Krzysztof Śmiszek przekonywał do pomysłu zlikwidowania IPN-u w programie "Debata Dnia" na antenie Polsat News. Poseł Lewicy powiedział, że instytucja w obecnym kształcie nie ma racji bytu i jej misja dawno się wyczerpała. Według niego, IPN stał się rozsadnikiem nazistowskich i nacjonalistycznych ideologii i dlatego należy go zlikwidować.

Krzysztof Śmiszek chce likwidacji IPN. Ostra odpowiedź Horały

- IPN nie jest dzisiaj Instytutem Pamięci Narodowej, to jest instytut promowania nazioli. (...) IPN trzeba rozwiązać, archiwa przekazać do Archiwum Akt Nowych, a prokuratorów, którzy tam świetnie zarabiają i prowadzą po kilka śledztw w roku, przenieść do zwykłej prokuratury - powiedział.

PodręcznikiEkspert MEN mówił o "wirusie LGBT". Lewica domaga się jego odwołania

Marcin Horała z PiS-u, który również uczestniczył w programie, stanął w obronie instytucji. Według niego, "jak ktoś ma sumieniu mordowanie Polaków, jak jest bezpośrednim spadkobiercą totalitarnego reżimu, to próbuje tę uwagę od siebie odwrócić". - Mówię o Lewicy, częścią tego ugrupowania jest SLD, które jest bezpośrednim spadkobiercą PZPR - powiedział.

- Panie Ministrze Horała, Pan się pozamieniał z koniem na łby. Dzisiaj rozmawiamy o tym, że IPN stał się rozsadnikiem nazistowskich i nacjonalistycznych ideologii - odgryzł mu Śmiszek.

Tomasz Greniuch podał się do dymisji

Kontrowersje wokół IPN wybuchły, kiedy na początku lutego prezes Jarosław Szarek nominował Tomasza Greniucha na stanowisko dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. Greniuch był niegdyś aktywnym działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. Na zdjęciach sprzed kilkunastu lat widać, jak wykonuje gest nazistowskiego pozdrowienia. W poniedziałek Greniuch podał się do dymisji, a prezes IPN Jarosław Szarek ją przyjął.

Zbigniew RauRau rozmawiał z Sekretarzem Stanu USA. Wspomniał o definicji płci

W ocenie wielu polityków opozycji rezygnacja Greniucha nie kończy tematu. Część z nich domaga się dymisji Jarosława Szarka, inni idą dalej i chcą likwidacji całej instytucji. O sprawie Greniucha krytycznie wypowiedziało się również Kolegium IPN. W stanowisku opublikowanym we wtorek ciało opiniodawczo-doradcze prezesa instytucji wyraziło zadowolenie z rezygnacji Greniucha, ale podkreśliło również, że decyzja powinna zapaść wcześniej, a Kolegium nie zostało poproszone o opinię w procedurze nominacyjnej Greniucha na stanowisko.

Zobacz wideo Rozłam w PO po decyzji ws. aborcji? "Od konserwatystów wymaga się więcej"
Więcej o: